Niewielki gruczoł, wielka rola

9GEkCWzHEkGEPE7s2yi9H9nQ8yoQny.jpg


Administrator

Dodano: 09:27 9 stycznia 2012
Aktualizowano: 09:34 9 stycznia 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Zacznijmy jednak od początku, czyli od tego w jaki sposób zbudowana jest przysadka mózgowa. Dzieli się ją na trzy części: przednią, środkową i jak się łatwo domyślić, tylnią. Każda z nich jest odpowiedzialna za konkretny hormon. Przy czym dwie pierwsze części wydzielają, a ostatni tylko magazynuje. W przypadku pierwszego „kawałka” mamy do czynienia z największą liczbą hormonów. Wydziela on między innymi: prolaktynę (ważną dla karmiących matek), TSH (pobudza tarczycę do prawidłowego funkcjonowania), FSH (ten z kolei jest niezmiernie istotny dla rozwoju płciowego mężczyzn i kobiet). Dodatkowo przednia część przysadki mózgowej wydziela też hormon wzrostu odpowiedzialny za rozrost naszego organizmu, poziom glukozy, rozkład tłuszczów zapasowych.

Druga z wymienionych części gruczołu wydziela w zasadzie tylko MSH. Jest to hormon melanoforowy, który to odpowiada za pobudzanie komórek barwnikowych nasze skóry. Tylna część przysadki mózgowej – jak już wspominałem – jedynie magazynuje: oksytocynę i wazopresynę. Ta pierwsze wspomaga zapłodnienie, a także ma znaczenie przy porodzie. Ten drugi hormon jest przez naukowców podejrzewany o… regulowanie zachowań społecznych.

Po tej długiej liście funkcji przysadki mózgowej czas na to, co może się stać w momencie kiedy nie będzie działać prawidłowo. W przypadku, kiedy będziemy mieli do czynienia z niedoczynnością skutkiem takiej sytuacji może być upośledzenie rozwoju biologicznego człowieka, a także karłowatość. W momencie kiedy występuje nadczynność przysadki mózgowej dochodzi do przedwczesnej dojrzałości płciowej (już w wieku dziecięcym).

Podziel się ze znajomymi