Nieświeży zapach z ust


Administrator

Dodano: 09:44 25 marca 2011
Aktualizowano: 12:02 18 kwietnia 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Nieświeży oddech. Krępuje cię własny nieprzyjemny oddech? Dowiedz się jakie mogą być tego przyczyny i w jaki sposób pozbyć się tej krępującej przypadłości.

1. Beztlenowce, czyli bakterie nie potrzebujące do życia tlenu, które uwielbiają wilgoć, przez co jama ustna staje się dla nich wymarzonym miejsce. Bakterie te żywią się resztkami jedzenia i rozkładają szkliwo zębów, a o ich obecności świadczy zapach siarkowodoru, gazu o woni zgniłych jaj, wydobywający się z ust. Beztlenowce przyczyniają się do próchnicy zębów, chorób przyzębia i schorzeń śluzówki. Zwalczyć je można regularnie odwiedzając stomatologa, który najpierw zdejmie z zębów kamień, wyczyści je pod ciśnieniem roztworem sody, dzięki czemu usunie osad i zniszczy bakterie.

2. Choroby układu pokarmowego – nieprawidłowości w pracy żołądka, jelit, wątroby lub trzustki, które zaburzają procesy trawienne, przez co w efekcie powstają cuchnące gazy. Gazy te szukają ujścia, co objawia się odbijaniem i nieprzyjemnym zgniłym zapachem w ustach.

3. Zaburzenia metaboliczne – oddech ma charakterystyczną woń acetonu, pojawia się w przypadku cukrzycy lub wrodzonych chorób metabolicznych, np. fenyloketonurii, podobna woń może towarzyszyć odwodnieniu lub wysokiej gorączce.

4. Infekcje dróg oddechowych – w miejscach w których mikroby zaatakowały migdałki, gardło, nos lub zatoki powstaje ropna wydzielina o zapachu siarkowodoru, najintensywniejszy zapach jest z rana, ponieważ w mocy wydzielina gromadzi się nie znajdując ujścia.

5. Odchudzanie lub głodówka – podczas głodówki organizm w przyspieszonym tempie pozbywa się toksyn, przez co odczuwamy dyskomfort w jamie ustnej połączony z nieprzyjemnym zapachem i suchością. Pomoże picie dużej ilości wody mineralnej i łykanie preparatów zawierających bakterie kwasu mlekowego, np. Trilac.