Najczęstszy rak skóry

ry0nMGBWwub2bQye0aXWLxd7C4SVLi.jpg


Administrator

Dodano: 09:43 25 czerwca 2012
Aktualizowano: 09:55 25 czerwca 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur


Rak to choroba, która wzbudza w nas bardzo negatywne uczucia. Trudno się temu dziwić, zwłaszcza że może być ona śmiertelna. Typologia tej choroby jest rozległa, a jeden z rodzajów dotyka naszej skóry. Najczęściej występującym rakiem w tym miejscu naszego ciała jest ten, określany jako „podstawnokomórkowy”.Często bywa opisywany skrótem BBC. W zasadzie można powiedzieć, że jest to najczęściej występujący nowotwór w ogóle. Określany jest jako złośliwy, ale warto zaznaczyć, że rak skóry podstawnokomórkowy charakteryzuje się, na tle innych odmian tej choroby, dość niskim poziomem złośliwości. Niezmiernie rzadko występują przerzuty, a jeśli już faktycznie takowe się zdarzą to dotyczą one przede wszystkim węzłów chłonnych. Rak skóry raczej nie atakuje w ten sposób narządów wewnętrznych. Jeśli już faktycznie dochodzi do takich przerzutów, to określa się je jako „sporadyczne”.

Choroba to rozwija się bardzo wolno. Istnieje kilka czynników, które prowadzą do tego, że rak skóry się pojawia. Przede wszystkim mowa tutaj o promieniach słonecznych. Jeśli nie chronimy się w odpowiedni sposób, to zwiększamy ryzyko zachorowania na raka skóry. Uszkodzenia porentgenowskie również mogą do tej choroby prowadzić. Wśród czynników wymienia się również tak zwaną skórę pergaminową. Rak podstawnokomórkowy bardzo często atakuje naszą twarz i to niestety nie jest zbyt dobra informacja. Charakteryzuje się też tym, że bardzo łatwo dochodzi do krwawienia miejsc „zainfekowanych”, które zostaną rozdrapane.

Wyróżnia się kilka rodzajów raka podstawnokomórkowego. Najczęściej występuje ten określany jako „guzkowy”. W tym przypadku pojawiają się bardzo często owrzodzenia na skórze. Oczywiście same zmiany przypominają – jak wynika z nazwy – guzki. Rak twardzino-podobny to kolejny typ opisywanej choroby. Tutaj bardzo charakterystyczne jest to, że guzy są w kolorze porcelany. Istnieją również formy: torbielowata i powierzchowna.

W leczeniu raka podstawnokomórkowego wykorzystuje się między innymi chirurgicznie usuwanie zmian skórnych. Można również stosować krioterapię, a także tak zwaną terapię fotodynamiczną. Wybór metody zależy oczywiście przede wszystkim od tego, z którym typem raka mamy do czynienia.