Magnez – kilka informacji

62qXxoxPbm0r5fUD4ZttC6FGK346XR.jpg


Administrator

Dodano: 08:33 17 marca 2011
Aktualizowano: 11:50 6 maja 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Jednym z pierwiastków niezbędnych do prawidłowej gospodarki mineralnej ustroju jest magnez, wpływa on na czynność nerwów i mięśni szkieletowych, reguluje procesy krzepnięcia i odporności organizmu, a także wpływa na czynność ośrodkowego układu nerwowego.

Większość tego pierwiastka znajduje się w szkielecie, pozostała ilość dociera do wszystkich komórek naszego organizmu, biorąc udział w procesach przemiany materii, magnez jest pierwiastkiem, który pierwszy zaczyna być aktywny, ilekroć powstaje nowe życie.

Pierwiastek ten jest niezbędny do syntezy hormonów stresowych (noradrenaliny i adrenaliny), pomaga zwalczać zmęczenie i stres. Ponadto magnez aktywuje ponad 300 enzymów trawiennych, oddziałuje na metabolizm tłuszczów i należy do najważniejszych budowniczych przemiany białkowej.

Jest niezwykle ważny dla zdrowia i serca, ma korzystny wpływ na ciśnienie krwi, a jego wchłanianiu sprzyjają kwaśne środowisko, dieta bogata w białko i witaminy B6 i D.

Ponadto najlepiej wchłaniany jest w porze nocnej, dlatego wieczorny posiłek powinien zawierać duże ilości tego pierwiastka. Najwięcej magnezu znajdziemy w ziarnach sezamu, otrębach pszennych, pestkach dyni i słonecznika, orzechach, migdałach, a także w kakao i pełnoziarnistych produktach zbożowych.

Niedobory magnezu mają miejsce gdy: dieta zawiera duże ilości tłuszczu, gdy nadużywamy alkoholu, spożywamy sztucznie nawożone produkty roślinne, zawierające mniejsze ilości magnezu niż żywność uprawiana w naturalnych warunkach. Niedobory magnezu występują także, gdy występują dolegliwości trawienno-żołądkowe, takie jak biegunka czy wymioty.

Główne objawy świadczące o niedoborze magnezu to osłabienie organizmu, wzmożone napięcie mięśni, drżenie i skurcze mięśni, zaburzenia snu, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, nasilenie pocenia, osłabienie kości, zakłócenie prawidłowej czynności serca, ubytki w zębach, uczucie mrowienia w kończynach, nerwowości i stany depresyjne, a z kolei zbyt duża ilość magnezu w diecie może powodować biegunkę i senność.

Podziel się ze znajomymi