Kto może zostać dawcą krwi

g63yR05kEC127Y1N3hKsHVUpIL7vo2.jpg


Administrator

Dodano: 09:41 17 maja 2011
Aktualizowano: 09:45 17 maja 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Aby uratować czyjeś życie wystarczy tylko godzina twojego wolnego czasu i lekki ból przy ukłuciu. Osoba, która chce oddać krew musi mieć co najmniej 18 lat, ale nie więcej niż 65. Bez względu na wzrost czy posturę nie można ważyć mniej niż 50 kilogramów.

Dawca krwi musi być osobą zdrową, krwi nie mogą oddawać osoby, które chorowały na kiłę, żółtaczkę typu B lub są nosicielami WZW typu C czy wirusa HIV. Przeciwwskazaniem jest również m.in. cukrzyca, choroby krwi i nerek, gruźlica, nowotwory, padaczka i astma.

Ankieta, którą wypełnia się przed oddaniem krwi zawiera pełny spis wykluczających dolegliwości i chorób, ponadto bezpośrednio przed pobraniem robiony jest test z próbki krwi.

Z oddaniem krwi musisz poczekać, jeśli w przeciągu ostatnich 12 miesięcy byłaś w ciąży, masz okres lub jesteś 4 dni przed lub po miesiączce, bowiem organizm potrzebuje czasu aby się zregenerował.

W okresie 7 dni przed pobraniem krwi nie należy umawiać się na żadne zabiegi chirurgiczne, a przez 3 dni przed badaniem nie wolno zażywać leków zawierających kwas acetylosalicylowy.

Adresy punktów pobrań można znaleźć a każdej przychodni, znajdziesz je również w internecie.

Więcej na temat

Podziel się ze znajomymi