H jak hormony

U3J18jL5Lo1wm7yyZbhhXv28DTbRmR.jpg


Administrator

Dodano: 08:24 21 marca 2011
Aktualizowano: 08:51 5 maja 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż


Obserwując swój organizm możesz dowiedzieć się czy brak ci hormonów tarczycy, płciowych lub DHEA. W sytuacji gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy skonsultuj się z lekarzem, który na pewno zorientuje się czego nam brak.

Badanie hormonów wygląda jak zwykła morfologia, pobraną próbkę krwi poddaje się badaniu. Do tego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, jednak należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących terminów wykonywania badań, ponieważ stężenie niektórych hormonów zależy od dnia, a w przypadku kobiet od fazy cyklu miesiączkowego.

Tarczyca – gruczoł wydzielania wewnętrznego, umiejscowiony na przedniej powierzchni szyi i bocznie w stosunku do tchawicy. Gruczoł ten pełni istotne funkcje w organizmie: reguluje metabolizm, kontroluje temperaturę ciała, trawienie i pracę pozostałych hormonów w całym organizmie. Tarczyca wytwarza trzy hormony: tyroksynę (T4), trójjodotyroninę (T3) i kalcytoninę.

Objawy niskiego poziomu hormonów tarczycy:

Niski poziom hormonów tarczycy nazywa się niedoczynnością tarczycy, która charakteryzuje się otępieniem i spowolnionym metabolizmem, a wrodzona niedoczynność powoduje kretynizm – ciężką postać opóźnienia rozwoju umysłowego.

Ponadto o niskim poziomie hormonów tarczycy może świadczyć: zmęczenie, niskie libido, tycie, zaparcia, kruche i łamliwe paznokcie, słaba pamięć i koncentracja, sucha i szorstka skóra, wypadanie włosów, podkrążone oczy, depresja, potliwość, wysoki, mimo zdrowej diety poziom cholesterolu, uciążliwe objawy menopauzy, nieregularne miesiączki, bóle mięśni, uczucie roztargnienia, zimne ręce i nogi, trudność z porannym wstawaniem i rozruchem, a także niepłodność.

Występuje także sytuacja odwrotna, polegająca na nadmiernej czynności gruczołu tarczycy – nadczynność tarczycy, co powoduje wzrost metabolizmu i nasilenie się wielu procesów fizjologicznych w organizmie człowieka.

Estrogen – hormon wydzielany przez jajniki, łożysko, część korową nadnerczy i jądra. Reguluje wszystkie cechy reprodukcyjne w organizmie kobiet, powoduje rozwój cech płciowych, reguluje rozmieszczenie tkanki tłuszczowej i włosów, delikatność skóry, rozwój piersi i gruczołów mlecznych.

Objawy niskiego poziomu estrogenu to m.in.: trudności z zasypianiem, roztargnienie, gorsza pamięć i koncentracja, lekki niepokój, zmienność nastrojów, uderzenia gorąca i nocna potliwość, wahania temperatury ciała, ciągłe uczucie zmęczenia, obniżona wytrzymałość, mniejsze libido i samoocena.
O niskim poziomie estrogenu świadczyć może także: suchość oczu, skóry i pochwy, poszarzała cera, utrata jędrności skóry, zwłaszcza biustu, ból podczas stosunku, wzrost masy ciała, wzmożony ból pleców i stawów, przyspieszone bicie serca z uczuciem niepokoju, bóle głowy i dolegliwości gastryczne, zatrzymywanie wody w organizmie, nadwrażliwość piersi, osłabiona kontrola pracy pęcherza, uczucie spięcia i podenerwowania, a także nudności i skurcze w miednicy mniejszej.

Progesteron – produkowany przez powstałe ze znajdujących się w jajnikach pęcherzyków Graffa ciałko żółte, łożysko i nadnercza. Progesteron jest odpowiedzialny za przygotowanie śluzówki macicy na przyjęcie zarodka i utrzymanie ciąży. Spadek stężenia w cyklu miesiączkowym wywołuje okres.

Objawy niskiego poziomu progesteronu to m.in. obfite i częste miesiączki lub coraz rzadsze miesiączki pojawiające się co 3-4 miesiące, plamienia z dróg rodnych, zespół napięcia przedmiesiączkowego, guzki i torbiele w piersi, bolesność piersi, endometrioza i mięśniaki macicy, niepokój, drażliwość i podenerwowanie, a także zatrzymywanie wody w organizmie.

Testosteron – powstaje w jądrach, w korze nadnerczy i jajnikach u kobiet. Odpowiada za powstawanie wtórnych cech płciowych u mężczyzn, a jego niski poziom u mężczyzn powoduje zmęczenie, nerwowość, brak energii i depresje. Ponadto niski poziom testosteronu może objawiać się brakiem wytrzymałości, utratą równowagi i koordynacji, utratą poczucia bezpieczeństwa, niezdecydowaniem, zmniejszonym libido i niską oceną własnego ciała.

Prolaktyna – hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, pobudza wzrost piersi u kobiet podczas ciąży oraz wywołuje laktacje.

FSH – hormon wytwarzany przez przedni płat przysadki mózgowej, pobudza rozwój i dojrzewanie pęcherzyka Graffa oraz wytwarzanie estrogenów.

LH – stymuluje wytwarzanie androgenów w jajniku, nagły wzrost stężenia LH w środku cyklu zapoczątkowuje stadium dojrzewania komórki jajowej i wywołuje pęknięcie pęcherzyka, następnie stymuluje ciałko żółte do produkcji progesteronu.

DHEA - hormon sterydowy produkowany z cholesterolu przez warstwę siateczkowatą kory nadnerczy. DHEA jest chemicznie podobny do testosteronu i estradiolu i może łatwo być w nie przekształcony. Produkcja tego hormonu osiąga szczyt we wczesnym wieku dorosłym, a później zaczyna spadać.
Objawy niskiego poziomu DHEA to poczucie zestresowania, brak wytrzymałości, ciągłe zmęczenie i obniżony nastój, osłabiona odporność, wypadanie włosów łonowych, słabe podparcie mięśni brzucha, obniżone libido, suchość skóry i oczu, a także nietolerancja głośnych dźwięków i pogorszona pamięć.

Więcej na temat

Podziel się ze znajomymi