Czym jest właściwie krew?

12RlWalGWrIxTnTjEZIU0UJG3IOkN9.jpg


Administrator

Dodano: 13:50 9 maja 2012
Aktualizowano: 14:03 9 maja 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Zacznijmy może od samego koloru. Czerwień wynika z obecności w naszej krwi erytrocytów. Mają one w sobie hemoglobinę – czyli właśnie czerwony barwnik. Co ciekawe, w momencie kiedy krew łączy się z tlenem w płucach ma barwę jasnoczerwoną. Po oddaniu tlenu w różnych narządach krew ciemnieje. No właśnie jaką funkcję ma krew? Przede wszystkim, przenoszenie wspomnianego tlenu, ale to jednak nie wszystko. W czasie przemiany materii powstaje produkt uboczny – dwutlenek węgla – którego z organizmu trzeba się pozbyć. Z tkanek do płuc, dostaje się on z pomocą właśnie krwi. To dzięki niej również dostaje się do naszego organizmu moc składników odżywczych, zarówno pierwiastków, jak i witamin. I to naprawdę w przypadku każdego elementu naszego ciała, bo czy wiecie, że to właśnie krew przenosi je do… włosów. Dokładniej rzecz biorąc do cebulek, które dzięki temu mogą rosnąć. Na końcu tej wyliczanki trzeba wspomnieć o tym, że to właśnie krew broni nas przed drobnoustrojami.

Same erytrocyt to okrągła, dwuwklęsła w środku komórka o bardzo małej średnicy. Właśnie taka, a nie inna budowa pozwala im się odkształcać, co nie pozostaje bez znaczenia, kiedy muszą się one „przeciskać” przez naczynia włosowate. Tutaj warto zaznaczyć, że erytrocyty u poszczególnych ludzi mogą się trochę różnić białkami w nich znajdującymi się. I to właśnie przez te różnice wyróżnia się grupy krwi. Oznaczenie i świadomość tego, jaką my posiadamy jest niezmiernie istotna przy zabiegach w szpitalu, kiedy istnieje potrzeba przetoczenia krwi.

Jednym z bardziej znanych zaburzeń, które jej dotyczą to niedokrwistość, czyli tak zwana anemia. Wynika ona z nieprawidłowej ilości czerwonych krwinek we krwi. Chodzi oczywiście o ich niedobór. Powodów takiego stanu rzeczy może być co najmniej kilka.

Podziel się ze znajomymi