Choroby języka

4IMPcwBYz0U2V5sacc77mf62TvWCYc.jpg


Administrator

Dodano: 11:06 3 grudnia 2012
Aktualizowano: 14:57 26 czerwca 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Moja babcia mawiała, że największym problemem języka jest to, że wysuwa się w nieodpowiednim momencie. Można powiedzieć, że uznawała pokazywanie go komuś za chorobę. Są jednak naprawdę poważne schorzenia związane z językiem.

Tak naprawdę to bardzo często to jak on wygląda świadczy o pewnych problemach, a nie o samym chorym języku. Chociaż z drugiej jeśli coś nie wygląda lub nie funkcjonuje w swój naturalny sposób, to może być uznany za część choroby. Zacznijmy więc od tego w jaki sposób ma wyglądać język, gdy jest zdrowy. Powierzchnia jest chropowata (ale delikatnie), a do tego jest on koloru różowego i oczywiście jest wilgotny. A teraz podejdźmy do lustra, pokażmy sobie samemu język i zbadajmy.

Jeśli nasz język jest suchy, to może oznaczać poważny problem jakim jest zapalenie otrzewnej. Z drugiej strony jest one też objawem odwodnienia. Pierwsze schorzenie oczywiście należy rozwiązać poprzez wizytę lekarza. Ten drugi – przede wszystkim należy dostarczać do organizmu sporo płynów. Oczywiście, jeśli problem się przedłuża to i tu konieczna może stać się wizyta u lekarza.

Jeśli Twój język jest popękany (co też nawiasem mówiąc może się pojawiać przy skrajnym odwodnieniu) to znak, że ma za mało witamin. Może to być efektem albo nieodpowiedniej ilości tego składnika dostarczanego wraz z jedzeniem, albo nasz organizm z jakiegoś powodu ich nie przyswaja. Tutaj co oczywiste, też konieczna będzie wizyta u lekarza, O ile ten pierwszy problem można w zasadzie rozwiązać w prosty sposób, to drugi już niekoniecznie. Witaminy to jednak jedna sprawa, ale jeśli nasz język w pewnym momencie pokryją rany (najpierw musi być popękany), to niestety może oznaczać, że mamy problem z cukrzycą lub zaburzenia prawidłowej pracy trzustki.

To oczywiście nie wszystkie choroby związane z językiem. Przykładowo, wiecie co oznacza sytuacja gdy macie opuchnięty język? Otóż, najprawdopodobniej dotknęło Was nadciśnienie. Odrębną kwestię stanowi tak zwany żółty język, ale w tym wypadku pozwolę sobie na odrębny tekst.

Podziel się ze znajomymi