Badanie dna oka, czyli oftalmoskopia

Dodano: 22:55 25 sierpnia 2008
Aktualizowano: 12:37 2 lipca 2012
Źródło: "Samo zdrowie", czerwiec 2008

Badanie dna oka, czyli oftalmoskopia, może uratować wzrok, bo pomaga wykryć jaskrę we wczesnym stadium. Wyśledzi nawet choroby niezwiązane ze wzrokiem, jak cukrzycę i nadciśnienie tętnicze.

Czym jest badanie dna oka, czyli oftalmoskopia

Oftalmoskopię można porównać do zaglądania do pokoju przez dziurkę od klucza. Patrząc przez rozszerzoną źrenicę, okulista jest w stanie dostrzec dno oka. To w tym miejscu znajdują się: siatkówka, naczynia krwionośne i tarcza nerwu wzrokowego. Zmiany w tej części oka mogą oznaczać początek np, jaskry lub retinopatii, czyli uszkodzenia siatkówki lub jej naczyń krwionośnych. Badanie dna oka jest przeważnie częścią zwykłej wizyty okulistycznej. Na oftalmoskopię może też wysłać internista, gdy podejrzewa choroby nerek lub serca. Wtedy badanie wykrywa widoczne w oku zakrzepy w naczyniach krwionośnych.

Na czym polega oftalmoskopia

Po podaniu kropli źrenice rozszerzają się, dzięki czemu lekarz będzie mógł dokładnie obejrzeć dno oka. Zwykle badanie jest przeprowadzane w zaciemnionym pokoju. Lekarz bada oftalmoskopem. Jest to wziernik oświetlająco-powiększający, za pomocą którego okulista wpuszcza do oka światło i obserwuje badane miejsce. Każde oko jest sprawdzone oddzielnie. Czasami badanie jest wykonywane przy użyciu lampy szczelinowej i specjalnych soczewek. Wybór metody zależy od lekarza i od wyposażenia gabinetu, jednak obie są równie skuteczne. Oftalmoskopia podrażnia oko. Po badaniu można źle widzieć z bliska i gorzej z daleka. Wszystko mija po dwóch-trzech godzinach. Po badaniu często pojawia się światłowstręt, warto więc jest mieć przy sobie okulary przeciwsłoneczne. Wyniku w formie opisu dostaje się tuż po badaniu. Lekarz poinformuje, czy nerw wzrokowy nie jest uszkodzony przez jaskrę. Jeśli lekarz zauważy nieprawidłowości, zaleci dalsze badania, np. pomiar ciśnienia w gałce ocznej, badanie pola widzenia. Gdy oftalmoskopia wykryje nadciśnienie lub cukrzycę, specjalista skieruje do internisty, kardiologa lub diabetologa. W ty wypadku konieczne będą np. kontrola ciśnienia, EKG, pomiar stężenia cholesterolu lub cukru we krwi. Oftalmoskopię powinno się wykonywać profilaktycznie raz na dwa-trzy lata. Jeśli jednak ktoś w rodzinie chorował na jaskrę należy się badać raz w roku.

Podziel się ze znajomymi