Badania kontrolne – wstęp


Administrator

Dodano: 11:54 2 czerwca 2011
Aktualizowano: 12:03 2 czerwca 2011
Źródło: Autor: Sylwia Oczoś-Zajdel

Badania kontrolne – profilaktyka czy przejaw hipochondrii? Kiedy je należy je robić i w jakim celu?

„…Ty jesteś jak zdrowie, ile Cie trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił…” cyt. z Inwokacji – Adama Mickiewicza.

Często zdajemy sobie sprawę jak ważne jest zachowanie zdrowia, gdy nie ma już do niego powrotu. Faktem niezaprzeczalnym jest, że nikt tak do końca nie jest bezbłędną, wiecznie sprawną maszyną. Jednak czy jest prawdą czy nie, że każda nawet przypadkowa wizyta u lekarza kończy się jakąś diagnozą, powinniśmy moim zdaniem korzystać z walorów cywilizacji i postępu i sprawdzać poprzez dostępne i często bezpłatne testy i badania specjalistyczne jak bardzo stan naszego zdrowia uległ pogorszeniu lub poprawie od ostatniej konsultacji lekarskiej. Tym bardziej, że owa cywilizacja, a dokładnie jej produkty z drugiej strony mocno pogarszają i tak już wątłe nasze zdrowie… Więc nie dajmy się, tym bardziej, iż widząc na ulicy w pracy, szkole czy telewizji ludzi niepełnosprawnych, najchętniej odwrócilibyśmy wzrok by zachować obraz pięknego, kolorowego i szczęśliwego świata. Nie zawsze poważne schorzenia są wynikiem naszych zaniedbań ale jakże często nasza niewiedza lub bycie „ponad to” doprowadzają nas do przewlekłych schorzeń, które tylko nam podcinają skrzydła i nic już nie jest tak w zasięgu ręki jak było to gdy byliśmy zdrowi. Brak zdrowia to ograniczenie – bardzo nieprzyjemne, z którym w dodatku nie wszyscy w otoczeniu się liczą.

Więc do czego zachęcam?

Do regularnej i bezstresowej profilaktyki, jaką są badania kontrolne.

Co możemy lub powinniśmy badać?
To zależy od wieku, płci, trybu życia, masy ciała, obciążenia chorobami dziedzicznymi, rodzaju wykonywanej pracy, ewentualnych uzależnień, strefy klimatycznej w której najczęściej przebywamy a nawet od rasy czy nacji.

Najistotniejszy jest jednak wiek i choroby, które występowały i występują w Twojej rodzinie z pokolenia na pokolenie, w tym wypadku istnieje duże ryzyko iż w naszych genach znajduję się jakiś defekt, który w dużym stopniu może przyczynić się do wystąpienia pewnych zaburzeń w pracy organów czy całych układów.

Zacznę od badań podstawowych, które zalecają wykonywać lekarze, rozróżniając je ze względu na dekadę życia, którą już zaczęliśmy.

Gdy mamy ponad 20 lat – wydaje się często nam że jesteśmy nieśmiertelni. Jednak rozsądek i właśnie pasję i umiłowanie życia na maksa, powinny nas skłonić by udać się raz na jakiś czas do lekarza rodzinnego, nie tylko wtedy gdy męczy nas jakaś infekcja.

W tym wieku najważniejsze są:
– u kobiet – cytologia i wizyta u ginekologa – raz w roku (chyba, że mamy podstawy sądzić, że dzieje się coś niewłaściwego, wtedy oczywiście najlepiej natychmiast)
– kobiety, powinny też regularnie raz w miesiącu badać samodzielnie piersi,
– natomiast USG piersi, powinnyśmy pierwszy raz wykonać po ukończeniu 25 roku życia,
– w wieku 25 lat powinniśmy już zacząć regularnie badać krew, ze względu na cukier, cukrzyca często dotyka młodych a nieleczona, doprowadza do powikłań, uszkodzenia wzroku, nerek, mózgu itd. więc nie wykryta jest wysoce niebezpieczna. Cukier badamy więc począwszy od 25 roku życia raz na trzy lata.

– morfologią, OB, badanie moczu natomiast róbmy częściej, przynajmniej raz do roku,

– badajmy raz na 5 lat poziom, trójglicerydów i chlolesterolu (złego LDL i dobrego HDL), gdyż hipercholesterolemia i trójglicerolemia implikuje w czasie późniejszym, chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie, udary, zawał i całą gamę chorób układu krwionośnego, przy czym obniżona jest znacznie nasza sprawność umysłowa i wydajność fizyczna. A wymienione schorzenia zagrażają życiu, bez względu na wiek!

– zbadajmy także ciśnienie śródgałkowe, aby wykluczyć rozwijanie się jaskry, groźnej choroby, powodującej utratę wzroku.

– badajmy też raz na pół roku a nawet częściej, obecne na naszej skórze znamiona, pieprzyki, piegi lub brodawki skórne, aby nie przegapić rozwoju raka skóry, który jest nie tylko bardzo łatwo dającym przerzuty nowotworem ale niestety występują one szybciej niż w przypadku innych zmian nowotworowych. Jest więc groźnym i szybkim zabójcą.

– ponadto kobiety powinny zwracać uwagę na problemy związane z miesiączkowaniem, gdyż istnieje duże ryzyko wystąpienia tzw. zespołu policystycznych jajników.

– możemy też, prowadząc niezdrowy styl życia, przeprowadzając drastyczne kuracje odchudzające itp. narazić się na anemię.
Nie zapominajmy też o dentyście i okuliście.

Gdy mamy lat trzydzieści i więcej – żyjemy zazwyczaj pełnią życia ale też raczej jesteśmy bardziej świadomi ryzyka utraty zdrowia, znamy przecież już trochę różne ludzkie losy i problemy również zdrowotne.

– dla kobiet ważne są już wtedy regularne wizyty u ginekologa i poddawanie się badaniom cytologicznym, USG przezpochwowemu, USG piersi i mammografii, zwłaszcza gdy w naszej rodzinie kobiety chorowały na zmiany nowotworowe w obrębie układu rozrodczego. Badajmy piersi raz w miesiącu jak zwykle! Częstość kontrolnych badań uzależniona jest też od aktywności seksualnej i planowanej ciąży.

– powinniśmy robić ponadto badania krwi: w tym morfologię, badanie poziomu cholesterolu i glicerydów, poziomu cukru oraz robić badania ogólne moczu wraz z OB i testy na obecność krwi utajonej w kale.

Jeśli chcemy mieć dziecko lub już jesteśmy w ciąży – zróbmy test różyczkowy, badanie poziomu żelaza i badania hormonalne.
Dbajmy o zęby i raz na pło roku kierujmy się do gabinetu dentystycznego.

Odwiedźmy też okulistę

Czterdzieści lat minęło i jeden dzień – jesteśmy w sile wieku lecz pewne sprawy związane ze zdrowiem zaczynają być nam coraz bardziej znane i często musimy się pogodzić z tym, że „to se ne wrati”.

U kobiet mogą pojawić się pierwsze symptomy zbliżającej się menopauzy tzw. premenopauza, u mężczyzn zmniejsza się również wydolność, spada aktywność, często panowie z powodu, że im się już tak bardzo nie chce, wybierają bardzo niezdrowy styl życia typu; z pilotem i piwkiem przed telewizorem…

Co możemy zrobić aby być dłużej młodym czyli zdrowym?

– kobiety średnio co dwa lata powinny poddawać się badaniom: cytologicznym, USG przezpochwowemu. Samobadanie piersi to konieczność.

– nie zapominajmy już o regularnym badaniu krwi – morfologii, badaniu moczu, OB, EKG, RTG płuc (co rok), badajmy poziom cukru we krwi (co trzy lata) i stężenie cholesterolu i trójglicerydów (co roku). Mierzmy ciśnienie (jeśli jest wszytko OK to co roku), zróbmy badanie gęstości kości tzw. densytometrię, spirometrię (badanie wydolności oddechowej płuc) i poddajmy się kolonoskopii w celu wykluczenia nowotworu jelita grubego (raz na dwa, trzy lata). Dobrze jest zmierzyć co dwa lata ciśnienie śródgałkowe i zbadać skórę u dermatologa, by wykryć ewentualne zmiany nowotworowe.

Częściej niż we wcześniejszych latach odwiedzajmy dentystę i zwracajmy uwagę na stan naszych dziąseł. Sprawdzajmy jakość naszego wzroku i słuchu, udajmy się do okulisty i do audiologa.

Pięćdziesiątka to już nie młodość ale jeszcze nie starość – jednak, dbajmy o siebie, między innymi o aktywność fizyczną i cieszmy się życiem. Do lekarza musimy się udać co roku aby zrobić badanie ogólne krwi i moczu, poziom cholesterolu i trójglicerydów także co roku i cukru we krwi raz na trzy lata. Ciśnienie kontrolujmy przynajmniej raz na rok. Poddajmy się EKG i RTG płuc co roku. Tak samo często wykonujmy test na krew utajoną w kale i oznaczajmy stężenie hormonów tarczycy (TSH, T3 i T4). Poprośmy lekarza rodzinnego o badanie USG jamy brzusznej średnio co dwa lata. Kobiety powinny szczególną wagę zwrócić na zachodzące w ich organizmie zmiany hormonalne związane z menopauzą, więc mammografia, cytologia i USG piersi powinny być wykonywane regularnie raz na rok, wspomagajmy kontrolę lekarską, badając samodzielnie swoje piersi.

W tym wieku niestety o ile nie zachowamy ostrożności i zdrowego trybu życia, grożą nam między innymi: choroba wieńcowa, miażdżyca, udary mózgu, zaćma. W celu wykluczenia tego ostatniego poważnego schorzenia, odwiedzajmy raz na rok okulistę.

Kiedy mamy sześćdziesiąt lat i więcej – dbajmy o siebie szczególnie. Wiemy już dobrze, że jest to konieczne.

Najważniejsze badania obejmują:

badanie poziomu cholesterolu, lipidów i cukru we krwi, ogólna morfologia krwi, badanie moczu. A także EKG, RTG klatki piersiowej raz na dwa lata, USG miednicy, mammografia, cytologia onkologiczna i bakteriologiczna i oczywiście regularne wizyty u lekarza ginekologa.

Bardziej szczegółowo o różnych testach i badaniach laboratoryjnych napiszę w następnej części. Z pozdrowieniami

Podziel się ze znajomymi