Antybiotyki na wszystko?

9s96cXOtqeuI7axJKtxQv73ncgSrrs.jpg


Administrator

Dodano: 11:27 30 czerwca 2011
Aktualizowano: 11:37 30 czerwca 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Nazwa antybiotyk pochodzi z greki i jest połączeniem dwóch słów: anti i bios, oznaczających odpowiednio: „przeciw” i „życie”. Pierwszym i chyba najbardziej znanym lekiem tego typu była oczywiście penicylina.

Antybiotyki w największym uproszczeniu są to związki chemiczne, których zadaniem jest zabijanie szkodliwych dla naszego organizmu bakterii, ewentualnie hamowania ich rozwoju. Co oczywiste nie każdy antybiotyk działa na każdą chorobę. Istnieje co najmniej kilkanaście ich typów. Problem jednak polega na tym, że my Polacy wręcz kochamy brać antybiotyki, często na błahe choroby, a to niestety niesie za sobą wiele problemów. Wszystko wynika z tego, że zachłysnęliśmy się takim rodzajem leków, tym bardziej, że nagle, 67 lat temu (wtedy pojawiła się wspominana penicylina), dostaliśmy do ręki sposób na choroby, które wcześniej były śmiertelne.

Tylko, że tak naprawdę obecnie wszystko to nie wygląda tak różowo jakbyśmy chcieli. Przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę z tego, że już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku pojawiły się pierwsze sygnały ostrzegawcze o tym, że pojawiają się szczepy bakterii na które antybiotyki nie działają. Do tego wskutek notorycznego brania tego typu lęków sami doprowadziliśmy do tego, że nawet te bakterie które wcześniej nie były odporne teraz się zmutowały i szukać musimy nowych dróg walki z nimi. Co gorsza na niektóre szczepy nie działa nawet połączenie kilku antybiotyków. Do takich najgroźniejszych bakterii należą między innymi gronkowiec złocisty, dwoinka zapalenia płuc.

Stąd też coraz większa liczba specjalistów podkreśla, że nie powinniśmy stosować antybiotyków przy każdym kichnięciu. Dużo lepszym rozwiązaniem jest szczepienie się, albo używanie alternatywnych – nieco dłuższych – metod leczenia. Wbrew pozorom mogą być one równie skuteczne. Tak naprawdę antybiotyki powinniśmy zarezerwować dla groźniejszych chorób.