Angina niejedno ma imię

KkH5YN165qMveFpI67GTM17xJGgPIi.jpg


Administrator

Dodano: 08:36 25 listopada 2011
Aktualizowano: 08:49 25 listopada 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

W pierwszym przypadku choroba rozwija się dość szybko, bo od 24 godzin do 3 dni. Angina może być wywoływana przez wirusy i bakterie. Zaczyna się od stanu podgorączkowego oraz wyczuwalnego powiększenia migdałków. Na początku może również pojawić się ból głowy (delikatny, niespecjalnie uporczywy). W przypadku anginy, która rozwija się do trzech dni, tak naprawdę szybkie zauważenie symptomów oraz przeciwdziałanie im pozwala łagodnie przejść przez chorobę. Tak naprawdę wystarczą tabletki do ssania na gardło, ale równie dobrze sprawdzają się domowe sposoby leczenia (płukanki itd.). Podstawowym warunkiem jest jednak leżenie w łóżku i wygrzewania się w nim. Im mniej ruchu i wychodzenia na zewnątrz, tym szybciej choroby się pozbędziemy.

W przypadku anginy wywoływanej przez paciorkowce przebieg jest nieco inny. Pierwszą różnicą jest czas wykluwania się choroby – od 2 do 5 dni. Rozpoczyna się od bólu głowy oraz wyczuwalnego osłabienia organizmu. Istotnym sygnałem, że to właśnie ten typ anginy jest bardzo szybko rosnąca gorączka. Może ona dojść nawet do 40 stopni. Pojawiają się również bóle mięśni. To jednak nie wszystko. Z powodu znacznego powiększenia migdałków mamy trudności z przełykaniem. Dodatkowo chory traci apetyt, a czasem pojawiają się nawet wymioty.

W przypadku tego drugiego typu anginy zwykłe domowe metody mogą już nie pomóc. Dlatego lekarze bardzo często przepisują antybiotyki (np. penicylinę). Chociaż wysoka gorączka spada dość szybko (zauważalnie już po 2 do 3 dni), to jednak nie powinno się leczenia przerywać, powinno ono trwać około 10 dni. Jeśli do tego będziemy leżeć w łóżku, to tym lepiej, bo zmniejszamy wtedy ryzyko wystąpienia powikłań. A te mogą być dość groźne. To między innymi stany zapalne skóry, zapalenie nerek, stawów, a nawet mięśnia sercowego. Warto też dbać o swoją odporność, bo w przypadku osób, które mają ją niską mogą zdarzać się nawroty anginy.

Podziel się ze znajomymi