ALAT – co to jest?

94866wMEik351ILoJ6MZ8I3h1LBWI2.jpg


Administrator

Dodano: 11:49 2 czerwca 2011
Aktualizowano: 11:52 2 czerwca 2011
Źródło: Autor: Sylwia Oczoś-Zajdel

Część II – Badania biochemiczne

Badanie biochemiczne pozwalają na oznaczenie składu osocza krwi. Oznacza się poziom enzymów, elektrolitów i białek a także poziom tzw. markerów, których wystąpienie jest symptomem rozwijającej się choroby. Wykonywanie badań biochemicznych ma ogromne znaczenie profilaktyczne.

Monotransferaza alaninowa ( ALAT, AIAT, ALT, GPT, SGPT ) – prawidłowe wartości wahają się pomiędzy stężeniami od 85 – 680 nanomoli na litr (nmol/l), istnieje również inne oznaczenie zawartości substancji we krwi, wyrażany przy pomocy stosunku napięcia prądu elektrycznego do jego natężenia, płynącego w roztworze zawierającym dany związek chemiczny (U/I). W zdrowych komórkach w przypadku ALAT wartości te oscylują między 5 a 40 U/I.

Monotransferaza alaninowa jest to enzym wewnątrzkomórkowy, katalizujący przemiany aminokwasów w procesach metabolicznych komórek.

Pomiar zwiększenia aktywności tego enzymu umożliwia ocenę stanu zdrowia pacjenta, gdyż następuje to najczęściej w przypadku patologicznego uszkodzenia komórek, w różnych organach.

Najwięcej ALAT znajduje się w zdrowych komórkach wątroby, a także w mięśniach szkieletowych i w mięśniu sercowym oraz w nerkach. Jednak w przypadku pewnych schorzeń wątroby, trzustki, nerek, w przypadku infekcji lub ubocznego działania niektórych leków, poziom stężenia tego enzymu wzrasta, co jest sygnałem dla oceniającego wyniki badań krwi lekarza, że wystąpiły zaburzenia funkcji organów wewnętrznych.

Niejednokrotnie brane są równolegle wyniki innych parametrów krwi, które pozwalają sprecyzować co jest przyczyną wystąpienia dolegliwości i który z organów wykazuje dysfunkcję.

- Przy wartościach od 40 do 200 U/I, lekarz diagnosta może podejrzewać zapalenie trzustki, schorzenia wątroby, hemolizę (rozpad czerwonych krwinek).

- Jeśli wyniki wykażą wzrost U/I od wartości 200 do 400 – może to świadczyć o cholestazie wątrobowej, zapaleniu trzustki, marskości wątroby lub zawale mięśnia sercowego. Takie wartości U/I występują również podczas drugiego tygodnia poważnej infekcji jaką jest mononukleoza zakaźna a także w wyniku dłuższego zażywania fibratów (leków hipolipicznych, obniżających stężenie złego cholesterolu) lub w przypadku przyjęcia większej dawki salicylanów.

- Powyżej wartości 400 do nawet 4000 U/I – możemy mieć do czynienia z wirusowym zapaleniem wątroby, toksycznym uszkodzeniu komórek wątroby lub ze znaczną niewydolnością krążenia.

C.D.N

Podziel się ze znajomymi