Różne formy aerobiku

y8T6UV664Q0kc59f2WMaA7W1o2Ec1f.jpg


Administrator

Dodano: 09:21 14 lutego 2011
Aktualizowano: 09:48 23 maja 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Dla większości z nas słowa „fitness” i „aerobik” są synonimami, jednak fitness to coś więcej niż tylko ćwiczenia fizyczne, a samo pojęcie zostało wprowadzone znacznie później niż „aerobik”.

Nazwa „aerobik” pochodzi od greckich słów „aer” (powietrze) i „bios” (życie), które znaczyło, że aby być zdrowym, należy dostarczać organizmowi tlen poprzez ruch i ćwiczenia gimnastyczne. Największą popularność aerobik zyskał kiedy zaczęła go popularyzować Jane Fonda. Początkowo aerobik był tylko gimnastyką przy muzyce, obecnie istnieje kilkanaście rodzajów zajęć, dzięki którym poprawia się nasza sprawność fizyczna, koordynacja ruchowa, organizm się wycisza, a umysł odpręża.

Formy zajęć przy muzyce można podzielić na cztery grupy:
1. Zajęcia CARDIO – angażują układ sercowo – naczyniowy.
2. Zajęcia MUSCLE – wzmacniają układ mięśniowy.
3. Formy mieszane CARDIO i MUSCLE.
4. Formy COOLING lub BODY&MIND – uspokajają i relaksują, łączą ciało i umysł.

W dziedzinie fitness można dodatkowo wyróżnić:
1. Ćwiczenia siłowe z wykorzystaniem sprzętu w siłowni: na maszynach, z wolnymi ciężarami, mające na celu wzmocnienie grup mięśniowych, kształtowanie sylwetki.
2. Ćwiczenia wytrzymałościowe w sekcji Cardio: na rowerach stacjonarnych, bieżni, ergometrach, wave’ach, maszynach eliptycznych – redukują ilość tkanki tłuszczowej, wzmacniają układ sercowo – naczyniowy.

Zajęcia CARDIO:

Afro-dance – dynamiczne zajęcia prowadzone w formie układów tanecznych, kroki taneczne i gesty zaczerpnięte z ludowych tańców afrykańskich. Układy choreograficzne tańczone do żywej muzyki afrykańskiej.

Dance – trening na bazie tanecznych choreografii różnych stylów (latino-dance, afro-dance, Irish, funky, street-dance, jazz-dance). Zajęcia najczęściej odbywają się na dwóch poziomach zaawansowania (BASIC DANCE oraz DANCE). Ćwiczenia poprawiają kondycję, koordynację oraz pamięć ruchową.

Fat Burning lub Fat Burner – inaczej spalanie tłuszczu, zajęcia polegają na wykonywaniu nieskomplikowanej choreografii w stałym tempie muzycznym, co pozwala utrzymać stałe tętno ćwiczeń na poziomie 120-130 uderzeń na minutę. Dzięki temu zwiększa się efektywność spalania tkanki tłuszczowej, oraz podnosi się ogólny poziom wydolności fizycznej. Zajęcia skierowane głównie do osób z nadwagą.

Funky – taneczna forma aerobiku wykonywana do muzyki soul, Funk i R’n’B. W układach choreograficznych pojawiają się kroki wykonywane w tempie wolnym i szybkim, kroki z poślizgiem i tzw. ruch zacinowy. Charakterystyczną cechą Funky jest wprowadzenie do układów elementów z naprzemiennym napięciem i rozluźnieniem ciała.

Hip – Hop – Bardzo intensywna forma aerobiku z uwagi na to, że kroki wykonywane są w podskoku. Układy tworzone na wysoki rytm, często technikę hip-hop łączy się z funky, wprowadzając kroki przesuwne, marszowe i podskoki.

HI/LO- układy choreograficzne wykonywane na bazie marszu i biegu, zajęcia od dużej i bardzo dużej intensywności przeznaczone są dla osób zaawansowanych i średnio zaawansowanych. HI/LO pozytywnie wpływa na kształtowanie wytrzymałości organizmu, orientację w przestrzeni i koordynację ruchową.

Latino – układy taneczne prowadzone w rytm muzyki latynoamerykańskiej w których znajdują się kroki takich tańców jak: samba, salsa, cha-cha, mambo, jive i innych. Ćwiczenia angażują całe ciało, rozwijają i kształtują poczucie rytmu oraz koordynację ruchową.

Zajęcia MUSCLE:

ABS (ang. Abdominal Body System)- ćwiczenia odbywające się w pozycji leżącej, ukierunkowane na ujędrnianie i wzmocnienie mięśni brzucha.

Shape lub Body Sculpt – zajęcia wzmacniające i kształtujące wszystkie grupy mięśniowe. Ćwiczenia mogą odbywać się z przyborami takimi jak: hantle, step, tubingi, gumy lub bez przyborów. Shape to forma zajęć o średniej intensywności, ćwiczenia wykonywane w tempie umożliwiającym prawidłowe ich wykonanie.

Formy mieszane CARDIO i MUSCLE

Aeroboxing – połączenie aerobiku z ciosami i kopnięciami zaczerpniętymi ze sportów walki: boksu, kick-boxingu i karate. Ćwiczenia wpływają na poprawę wydolności organizmu, koordynację, wytrzymałość, szybkość, poczucie rytmu, siłę i wytrzymałość mięśniową.

Aqua Aerobik – zajęcia odbywają się w wodzie, dzięki jej wyporności można wykonywać poszczególne ćwiczenia w odciążeniu stawów i kręgosłupa. Ćwiczenia mogą mieć charakter choreograficzny lub wzmacniający poprzez wykorzystanie oporu wody.

Bosu – to nazwa dwustronnego przyrządu do ćwiczeń. Z jednej strony znajduje się pół piłki, a z drugiej sztywna platforma przypominająca step. Przybór nadaje się do ćwiczeń statycznych i dynamicznych. Zajęcia mogą mieć charakter rekreacyjny, kondycyjny, rozciągający lub równoważny w zależności od sposobu wykorzystania przyboru.

Core Board – to przyrząd wprowadzony przez firmę Reebok, taką samą nazwę noszą zajęcia z wykorzystaniem Core Board. Przyrząd ten to ruchoma platforma umocowana na stojaku, na której odbywają się zajęcia mające na celu wzmocnienie mięśni, kształtowanie koordynacji ruchowej i rozwijanie zmysłu równowagi.

Circuit Training – intensywny trening, który łączy naprzemiennie ćwiczenia Cardio z ćwiczeniami wzmacniającymi, do których można zastosować przybory.

Indoor Cycling– forma treningu odbywająca się na rowerach stacjonarnych w rytm muzyki. Zajęcia poprawiają wydolność organizmu, przeznaczone dla osób w różnym wieku i na różnym poziomie sprawności fizycznej. Zajęcia podzielone na kilka poziomów zaawansowania, opierają się na jeździe ciągłej w zmiennym tempie. W grupach zaawansowanych, więcej czasu poświęca się na jazdę w pochyleniu tułowia oraz w pozycji stojącej, a krócej wykonuje się pedałowanie siedząc.

Step – forma o wysokiej intensywności składającej się z układów choreograficznych wykonywanych na specjalnym stopniu zwanym stepem. Ćwiczenia poprawiają strukturę mięśni kończyn dolnych i pośladków, poprawiają kondycję oraz koordynację i pamięć ruchową.

Tae-Bo- forma zajęć łączących aerobik z technikami walki.

TBC (ang. Total Body Conditioning) – forma aerobiku o charakterze ogólnorozwojowym łączącym elementy treningu wytrzymałościowego i siłowego, często z wykorzystaniem hantli, obciążeń na nogi i tubingów. Wzmacnia wydolność organizmu, kształtuje siłę i wytrzymałość mięśni.

Formy Body&Mind

Body Art – zajęcia wzmacniające oparte na izometrycznej pracy mięśni (zmiana napięcia mięśni bez zmiany długości) i strechingu.

Chi Ball – forma oparta na pilatesie, jodze i tai chi oraz głębokiej relaksacji. Zajęcia odwołują się do aromaterapii i koloroterapii przy dźwiękach bardzo spokojnej muzyki, która tworzy tło.

Joga – ćwiczenia łączące umysł i ciało, mają na celu osiągnięcie równowagi i harmonii poprzez wyciszenie, relaksację, oddech oraz pozytywne myślenie. Zajęcia mogą mieć charakter siłowy, wzmacniający, ogólnorozwojowy lub relaksacyjny w zależności od celu.

Pilates – forma zajęć wykonywanych na macie, angażujących nie tylko ciało ale i umysł. Ćwiczenia wymagają skupienia na własnym oddechu, tak aby przy wysiłku następował wydech. Zajęcia mają na celu budowanie i wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy poprzez ćwiczenia wzmacniające mięśnie głębokie.

Qi – Gong – zestaw ćwiczeń zdrowotnych starożytnych Chin, ukierunkowane na wzmocnienie potencjału energetycznego organizmu, zapewnienie wewnętrznego spokoju, obniżenie poziomu stresu.

Streching – ćwiczenia rozciągające, relaksacyjne, oddechowe odbywają się przy spokojnej muzyce, która stanowi tło podczas zajęć. Wzmacniają ścięgna, polepszają ukrwienie mięśni, rozciągają i rozluźniają po każdym treningu. Streching stanowi także część zakończenia każdej lekcji poszczególnych grup fitness.

Tai Chi – zestaw ćwiczeń służący rozwojowi ciała i umysłu, opiera się na starochińskiej formie tańca klasycznego, sztuce walki i filozofii TAO

Podziel się ze znajomymi