Pierwsze spotkanie z Pilatesem

ecZa0gnH6JQc8eCo6D4Bmo3y7H2C6U.jpg


Administrator

Dodano: 11:23 24 listopada 2011
Aktualizowano: 13:15 24 listopada 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Pilates jest metodą ćwiczeń, którą mogą i z powodzeniem ćwiczą ludzie zarówno wysportowani i w pełni zdrowi, jak również osoby z gorszą kondycją, z nadwagą a często nawet otyłe z problemami sercowymi lub takie, które skarżą się na bóle stawów. To technika dla wszystkich. Mało tego.

Pilates to system, który można uprawiać tak w fitness klubie jak i we własnym domu na dywanie. Jednak w przypadku Pilatesa warto przynajmniej w początkowej fazie nauki sięgnąć do profesjonalnych zajęć po to, by nauczyć się podstaw techniki. Na zajęciach przede wszystkim nauczymy się jak odpowiednio napinać mięśnie i jak prawidłowo oddychać, a przy okazji nauczymy się skoordynować jedno z drugim. Jednak jeśli kto pragnie zapoznać się z tą techniką samemu, przedstawię kilka podstawowych ćwiczeń, które można bezpiecznie robić w domu.

Pilatesa ćwiczy się do spokojnej muzyki, bez problemu można kupić taką specjalnie dedykowaną w każdym sklepie muzycznym, dobrze jest od tego zacząć.

Trening zawsze należy zacząć od rozgrzewki. W tym przypadku stajemy w rozkroku, stopy ustawiamy równolegle (palce i pięta są na jednej linii), ciągniemy czubek głowy do góry. Brzuch wciągnięty, a miednica skierowana do przodu. Utrzymując proste plecy robimy delikatny przysiad, a ręce wykonują ruch od dołu do góry (wdech), gdy opadają wydychamy powietrze. Powtarzamy 4 razy. Następnie robimy step touch, czyli przeniesienie ciężaru ciała z nogi na nogę. Powtarzamy 8 razy. Całość powtarzamy, a w drugiej serii step touch dodajemy podniesienie nogi do boku (licząc na raz krok w prawo, na dwa podniesienie lewej nogi i na odwrót). Całość rozgrzewki to 5 serii.

Spokojnie schodzimy na podłogę, kładziemy się na plecach, nogi ugięte, ręce wzdłuż tułowia, a plecy na całej długości przyklejone do podłogi, brzuch wciągnięty. Robiąc wdech powoli, licząc na 4 podnosimy miednicę (maksymalnie, łopatki zostają na podłodze), także na 4, na wydechu opuszczamy. Ćwiczenie powtarzaj 8 razy, po czym odpocznij kilka sekund. W sumie zrób 4 serie.

Przejdź do leżenia na prawym boku. Powoli, koordynując ruch nogi ze swoim oddechem podnoś no góry lewą nogę (licz na dwa). Całe ciało jest wciąż spięte, plecy proste, brzuch wciągnięty. Zrób 8 powtórzeń a następnie zatrzymaj nogę w górze. Teraz prawą nogę dociągamy do górnej lewej i tak samo jak poprzednio wyrównujemy ruch w oddechem. Tak jak poprzednio noga powędruje 8 razy do góry i 8 w dół. Całość oczywiście należy powtórzyć na drugą stronę.

Po wykonaniu ostatniego ćwiczenia w leżeniu na lewym boku, przetaczamy się na plecy. Jedną nogę prostujemy do góry, drugą nad podłogę i wykonujemy jakby nożyce. Głowa jest podniesiona a wzrok skierowany w kierunku pępka. Nogi naprzemiennie wędrują do góry i dołu, spokojnie, w swoim tempie, za każdym razem delikatnie i na sekundę raptem łapiemy tę nogę, którą mamy blisko twarzy. Ćwiczenie to należy powtórzyć tak dużo razy ile jesteśmy w stanie wykonać.
Ostatnim ćwiczeniem jakie dziś przedstawię będzie pewnego rodzaju stójka. Leżymy na brzuchu, opieramy łokcie wygodnie na wysokości klatki piersiowej, dłonie łączymy. Stopy stawiamy na palcach i podnosimy biodra tworząc z ciała „ławeczkę”. Plecy są wyprostowane a brzuch mocno wciągnięty. Trzymamy tę pozycję jak najdłużej się na po czym odpoczywamy 10 sekund. Ćwiczenie powtarzamy 3 razy.

To oczywiście tylko kilka ćwiczeń z gamy podstawowej, jednak na zapoznanie się z metodą – wystarczające. Wystarczy codziennie ćwiczyć przez 15 minut by po jakimś czasie zauważyć efekty.

Podziel się ze znajomymi