Joga w życiu codziennym

6CylR8514WlRH2BCbRc5yqBs2bS52g.jpg
Dodano: 09:02 19 czerwca 2008
Aktualizowano: 12:32 4 lipca 2012
Źródło:

Joga to system ćwiczeń relaksacyjnych, zmierzających do przywrócenia równowagi w sferze doznań umysłowych, cielesnych i duchowych. Joga w życiu codziennym może być niezwykle pomocna w osiągnięciu harmonii i zdrowia.

Źródłem jogi są starożytne Indie, gdzie już cztery tysiące lat temu odnotowano pierwsze praktyki sprzyjające poszukiwaniom ćwiczeń relaksujących umysł i ciało. Początkowo uprawiana była przez hinduskich mędrców zwanych joginami, którzy prowadzili pustelnicze, wypełnione medytacją życie.

Głównym celem jogi jest odprężenie umysłu i odnalezienie sposobu kontrolowania stresu, destrukcyjnych emocji i niezdrowych nałogów. Dopiero umysł, który osiągnął pewien stan spokoju, jest w stanie pełnej aktywności i koncentracji, sprzyjającej duchowemu rozwojowi.

Aby jogę traktować jako środek do pozyskania potrzebnej organizmowi energii, należy połączyć ciało i umysł poprzez intensywny wysiłek fizyczny i umysłowy. Jest to możliwe dzięki:
- opanowaniu ciała przez postawy fizyczne
- kontrolowaniu oddechu za pomocą technik oddechowych
- zdolności do koncentracji poprzez techniki umysłowe
Rygorystyczne ćwiczenia fizyczne sprzyjają osiągnięciu i utrzymaniu stanu koncentracji, służącego do panowania nad ciałem i oddechem. To właśnie intensywny wysiłek wytwarza energię, pozwalającą kierować pewnymi obszarami życia.

Joga pojmowana jako:

- środek medytacji – służy głównie zagłębieniu tajemnicy życia i wniknięciu w głąb samego siebie. Jest to sposób na osiągnięcie lepszego rozumienia duszy, a więc i samego siebie. Dzięki temu możliwe jest dostrzeganie wartości, które przeszkadzają w rozwoju osobowości, a także odkryciu wewnętrznych zasobów, pozwalających walczyć z niepożądanymi aspektami naszego życia. Jest to źródło bardziej kreatywnego życia.

- terapia – przeznaczona jest dla ludzi z problemami emocjonalnymi i zdrowotnymi. Może pełnić rolę terapii zarówno wzmacniającej, jak i działającej zapobiegawczo. Stosowanie jogi w takim przypadku musi być zindywidualizowane, ponieważ potencjał danej osoby, mający wpływ na jej sytuację, podlega własnym zmianom.

ODDYCHANIE

Joga jest systemem ćwiczeń relaksujących ciało i umysł, jej podstawą jest zaś prawidłowe oddychanie, dzięki któremu pacjent w pełni wykorzystuje możliwości swoich płuc, zwiększając tym samym energię, witalność i poprawiając krążenie. Prawidłowe oddychanie jest sposobem kontrolowania funkcji psychicznych i fizycznych organizmu. Pełne wykorzystanie płuc pozwala nie tylko je wzmocnić, ale i osiągnąć przy tym stan relaksu. Odprężony umysł umożliwia osiągnięcie pełnej koncentracji i wewnętrznego wyciszenia, jak również sprzyja duchowemu rozwojowi. Rytmiczne oddychanie prowadzi człowieka do harmonijnej wibracji z naturą i pomaga rozwojowi jego sił utajonych. Kontrola oddychanie pomaga wyleczyć nie tylko swoje i cudze choroby, lecz nawet potrafi przezwyciężyć w sobie trwogę, zdenerwowanie i uczucia niższego rzędu. Badania dowiodły, że większość ludzi oddycha nieprawidłowo: zbyt szybko i płytko, tylko górną częścią klatki piersiowej lub zbyt słabo, tylko przeponą, nie wykorzystując tym samym całego potencjału tkwiącego w nich samych. Chociaż wykazano, że ćwiczenia jogi wpływają korzystnie na każdą część ciała, aż do najdrobniejszych mięśni twarzy, specjaliści podkreślają, że chodzi w nich bardziej o zdrowie organizmu jako całości. Z tego też powodu nie zaleca się wykonywania ćwiczeń ruchowych(asan) w oderwaniu od nauki prawidłowego oddychania (pranajama) oraz ćwiczeń umysłu i emocji. Główną rolę w procesie oddychania odgrywają mięśnie, które nazywamy „mięśniami oddechowymi”. Bez nich płuca nie mogłyby się rozszerzać, a prawidłowe ich używanie i odpowiednia kontrola polegają na umiejętności pozyskania z nich maksimum życiodajnego powietrza.

Oddychanie górne – „oddychanie obojczykowe”, jest zdaniem jogów, najgorszą ze wszystkich form oddychania znanych człowiekowi. Wymaga ono największego wydatkowania energii, wysiłku i nie daje prawie żadnych korzyści.
Oddychanie środkowe – „oddychanie żebrami”, jest nieco lepszą formą niż oddychanie górne. W oddychaniu środkowym przepona brzuszna podnosi się, a brzuch opada.

Oddychanie dolne – „brzuszne”, w tym sposobie oddychanie dostarcza się płucom wielkiej przestrzeni, dzięki czemu mogą one nabrać więcej powietrza, które dostaje się do dolnej i środkowej części płuc.

Oddychanie pełne – zawiera w sobie wszystkie pozytywne elementy oddychania górnego, środkowego i dolnego, jednocześnie jest wolne od występujących tam wad. Wszystkie organy oddechowe pracują przy minimalnej stracie potrzebnej energii. Największą zaletą tej metody jest to, że działa każdy z mięśni służących do oddychania, podczas gdy w innych formach pracuje tylko ich część. Pełne oddychanie jest podstawą całej nauki jogi. Ważne jest, aby je poznać i całkowicie przyswoić, co wymaga oczywiście pracy, cierpliwości i czasu.

TRENING

Trening jogi można przeprowadzić samodzielnie lub też istnieje możliwość ćwiczenia w grupach, pod okiem instruktora. Grupa nie powinna przekraczać 15 – 20 osób, a zajęcia na ogół trwają od jednej do dwóch godzin. Ćwiczenia jogi obejmują różne zestawy i są przeprowadzane na rozmaitych poziomach.

Aby móc wykonać swobodnie każdą pozycję, ćwiczy się boso, w luźnym ubraniu. Ćwiczenia ruchowe powinny być poprzedzone kilkuminutowymi ćwiczeniami oddechowymi, po których następuje dopiero łagodna rozgrzewka, wypełniająca około 15 minut. Opanowanie każdej pozycji zajmuje dość dużo czasu, ćwiczący, więc powinien realistycznie oceniać swoje możliwości i nadmiernie nie obciążać organizmu. W ćwiczeniach jogi każdy ruch polega na powolnym naciąganiu mięśni i wytrzymaniu tak długo w jednej pozycji, jak to możliwe bez odczuwania niewygody.

Ważną rzeczą jest, żeby wybrana postawa była dostosowana do osoby ćwiczącej, a nie odwrotnie. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, należy zmodyfikować postawę zasadniczą. Zdarza się, że ruchomość ciała osoby ćwiczącej może ograniczać wiek, waga lub „sztywność ciała”. Z punktu widzenia jogi naszym oparciem jest kręgosłup. Dlatego też wszystkie ćwiczenia muszą uwzględniać jego możliwości. Wykonujący ćwiczenia powinien cały czas koncentrować się na oddechu, ponieważ to on jest warunkiem uzyskania miękkich, płynnych ruchów i działa jako środek likwidujący stres oraz daje poczucie harmonii.

Przybierając konkretną postawę, z wyjątkiem odpoczynku, należy oddychać nosem, a nie ustami, co początkującym może sprawiać trochę kłopotu. Cały czas należy koordynować szybkość ruchu z długością oddechu. Wszelkie skłony do przodu lub ruchy zamykające wykonuje się generalnie z wydechem, skłony do tyłu lub ruchu otwierające z wdechem. Wszystkie ćwiczenia jogi wymagają pewnej umiejętności koncentracji umysłowej. Aby to w pełni osiągnąć, należy w rytm ruchu i w harmonię oddechu zaangażować również umysł. Inną techniką wspomagającą osiągnięcie jeszcze większej sprawności jest praca z zamkniętymi oczami lub liczenie długości oddechów.

Czas, jaki powinien być poświęcony na tego rodzaju ćwiczenia, obejmuje zwykle około 25 minut, po czym następuje 20 minutowy relaks, kończący cały trening.

MEDYTACJA

Do najczęściej przyjmowanych przez medytujących pozycji należy „kwiat lotosu”, pomagający w osiągnięciu samoświadomości. Inne asany służą głównie rozciągnięciu mięśni, co sprzyja rozładowaniu stłumionych emocji, a także uelastycznieniu kończyn oraz kręgosłupa. W wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń bardzo ważne jest zachowanie ich odpowiedniej kolejności, ponieważ pozwala to na właściwe pobudzenie krążenia krwi i usunięcie z organizmu toksyn. Według terapeutów zbierające się regularnie w organizmie zanieczyszczenie odpowiadają za starzenie się i ewentualne choroby, gdyż blokują lub ograniczają drożność kanałów energetycznych w ciele.

Ćwiczenia można wielokrotnie powtarzać w domu, w ciepłym, cichym, dobrze wywietrzonym pokoju, o każdej porze dnia, zawsze jednak dwie godziny po jedzeniu, a najlepiej wczesnym rankiem.

Większość ludzi uprawia jogę jako przyjemną i pomocną gimnastykę na różnego rodzaju kursach prowadzonych pod okiem instruktorów. Wtedy bez względu na wiek i kondycję, ćwiczą zarówno dzieci, kobiety w ciąży, jak i osoby starsze lub chronicznie chore.

Joga jest bezpieczna, a nauczenie się najprostszych ćwiczeń jest możliwe nawet za pomocą podręcznika.

Główną zasadą uprawiania jogi jest regularność, uczynienie z niej elementu codziennego życia, co naprawdę może przynieść trwałe i zaskakujące dla samych ćwiczących korzyści. Najmniej jednak już po jednej sesji wielu ludzi czuje ulgę, są bardziej zrelaksowane i lepiej śpią.

Joga ćwiczona regularnie może być bardzo pomocna w takich dolegliwościach, jak:
- dręczący niepokój
- bóle głowy, migreny
- wysokie ciśnienie krwi
- bóle pleców i szyi
- astma
- zaburzenia trawienne
- zmęczenie
- artretyzm
- osteoporoza
- zaburzenia seksualne
- ciąża
- depresja

Podziel się ze znajomymi