Zaparcia u dzieci – zmiany w diecie

kolka
Dodano: 08:48 28 lutego 2014
Aktualizowano: 10:47 28 lutego 2014
Źródło:

To bardzo częsty problem u dzieci. Jeśli pojawia się on zbyt wiele razy w krótkim czasie, to pierwszym krokiem (poza wizytą u lekarza) powinna być zmiana diety. Pamiętajcie też o tym, że często występujące zaparcia, mogą mieć też związek z poważnymi chorobami.

Najczęściej jednak, mają one tak zwane uwarunkowanie czynnościowe. Szacuje się, że konkretne choroby, są przyczyną zaparć w 5% przypadków. Mowa tutaj między innymi o niedoczynności tarczycy, alergii pokarmowej, ale także zespole Downa. Zaparcia mogą być również związane z choroba Hirschsprunga. Jest to rzadkie schorzenie unerwienia jelita. T problem natury genetycznej. Objawia się on między właśnie zaparciami, ale także wymiotami i utratą łaknienia.

Przejdźmy od możliwych przyczyn, do wspominanych we wstępie zmian w diecie, które mogą wyeliminować zaparcia u dzieci. W pierwszym kroku powinniśmy wykonać swoistego rodzaju rachunek sumienia. Czy dieta naszego dziecka jest zdrowa? Czy znajdują się w niej pełnowartościowe produkty? Następnie zastanówmy się, co może powodować zaparcia. Jednym z winowajców może być kasza manna. W podobny sposób może działać ryż. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, będzie włączenie do diety dziecka kasz gruboziarnistych.

Jeśli Wasza pociecha cierpi na zaparcia, to bez wątpienia należy zwiększyć udział warzyw. Zawierają one bardzo przydatny w takiej sytuacji błonnik. Pamiętajcie jednak o tym, że nie wszystkie warzywa będą pomocne w przypadku zaparć. Unikać należy tych, które mają właściwości wydymające (np. kapusta). W diecie dziecka muszą znaleźć się też owoce. W sytuacji w której  często pojawiają się zaparcia, to powinniście zwrócić uwagę jak dużo słodyczy jest w jego codziennym jadłospisie. Zaparciom sprzyjają między innymi czekolada, a także dżemy. Dieta dziecka nie powinna być też zbyt tłusta.

Jeśli mimo zmian w diecie, zaparcia wciąż występują, to znak, że trzeba koniecznie udać się do lekarza. Może się okazać, że przyczyna takiego stanu rzeczy, jest zdecydowanie bardziej poważna.