Zapalenie ucha u dziecka – domowe sposoby

Dodano: 12:06 1 października 2013
Aktualizowano: 21:48 7 kwietnia 2014
Źródło:

Wszelkie problemy zdrowotne u dzieci wywołują zdenerwowanie u rodziców. Nie ma w tym nic dziwnego. Szukamy wszelkich możliwych sposobów, które mogłyby im pomóc. W wielu przypadkach wystarczą domowe metody, przekazywane można by powiedzieć „z pokolenia na pokolenie”.

 

To czy możemy zastosować domowy sposób na zapalenie ucha, zależne jest od kilku czynników. Jednym z bardziej istotnych jest to czy lekarz stwierdzi obecność bakterii. Pamiętajmy też o tym, że zapalenie ucha bardzo często dotyczy młodszych dzieci. Jest to efekt tego, że układ odpornościowy w tym wieku jest jeszcze słabo rozwinięty. Wróćmy jednak do wspomnianego braku bakterii. Jeśli faktycznie taka sytuacja ma miejsce, to niekoniecznie sensownym rozwiązaniem będzie podawanie antybiotyków. Wtedy możemy skupić się na domowych metodach. Przy zapaleniu ucha często pojawia się kilka dodatkowych objawów, takich jak chociażby gorączka. Przy leczeniu – także tym domowym – musimy więc skupić się na wszystkich objawach.

 

Jeśli posiadacie w domu olejek kamforowy, to możecie wykorzystać go w leczeniu zapalenia ucha u Waszego dziecka. Wystarczą 3 krople. Należy je wetrzeć w tylną część małżowiny usznej dziecka. Chodzi o to, że kamfora ma działanie rozgrzewające, które jest bardzo potrzebne przy walce z zapaleniem ucha. Innym ciekawym, aczkolwiek na pierwszy rzut oka dziwnym, sposobem jest zastosowanie cebuli. Musimy doprowadzić do tego, aby puściła ona sok. Zawijamy ją na przykład w ręcznik papierowy. Taki okład należy przyłożyć do ucha dziecka.

 

Domowe sposoby to także dieta. To czym będziemy karmić dziecko, może mieć ogromny wpływ na to jakby szybko wyzdrowieje. Przykład? Przy zapalenia ucha środkowego (zresztą nie tylko wtedy) bardzo istotne jest dostarczanie do organizmu witaminy C. Najlepiej robić to właśnie przez odpowiednio skonstruowany, codzienny jadłospis. Poszukajcie tych produktów warzywnych, które są takimi bombami witaminowymi i wprowadźcie je do menu. Uważajcie tylko z owocami cytrusowymi (są pełne wspomnianego składnika), bo w większych ilościach mogą podrażniać żołądek dziecka.

Podziel się ze znajomymi