Zapalenie płuc u dziecka

Dodano: 13:18 7 marca 2014
Aktualizowano: 13:18 7 marca 2014
Źródło:

To bardzo poważna choroba, szczególnie właśnie dla najmłodszych. Jeśli w odpowiedni sposób nie będzie ona leczona, to istnieje ryzyko groźnych powikłań. W żadnym wypadku nie powinniśmy więc bagatelizować objawów mogących wskazywać na zapalenie płuc.

Warto zaznaczyć, że układ odpornościowy dziecka jest słabo rozwinięty. To właśnie między innymi z tego powodu, a także w związku z ryzykiem powikłań nie wolno symptomów mogących wskazywać na zapalenie płuc bagatelizować. Jakie to więc objawy?

Zdecydowanie trudniej rozpoznać jest wirusowe zapalenie płuc. Objawami, które powinny zwrócić uwagę są między innymi suchy kaszel, uczucie duszności, a także ból w klatce piersiowej. Mogą się też pojawić symptomy świadczące o ogólnym rozbiciu. Mowa tutaj między innymi o apatii, czy braku apetytu. Bakteryjne zapalenie płuc, to przede wszystkim wysoka gorączka(powyżej 38 stopni), dreszcze, potliwość i naprzemienne występujący suchy kaszel z mokrym. Odczuwalny jest również ból w klatce piersiowej. Istnieje też możliwość, że mimo braku objawów zapalenie płuc, u dziecka się ono rozwija. Jedynymi symptomami, które mogą wskazywać na to, że jest jakiś problem zdrowotny się rozwija są gorsze samopoczucie i sporadycznie występujący kaszel. W czasie diagnozy zaleca się wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Celem takiego działania jest ustalenie, czy zapalenie płuc jest jednostronne, czy obustronne.

Jak przebiega leczenie tej choroby? Jeśli problem ten dotyka noworodków i niemowląt (do roku życia), to konieczny może być pobyt w szpitalu. To przede wszystkim po to, aby łatwiej było kontrolować zdrowie dziecka i podejmować ewentualne działanie w krótkim czasie. „Starszaki” częściej leczone są w domu. W ich przypadku wizyta w szpitalu ma miejsce wtedy kiedy przypadek jest ciężki. Wirusowe zapalenie płuc leczy wykorzystując leki mające łagodzić objawy. Stosuje się więc preparaty na kaszel, gorączkę itp. W przypadku bakteryjnego zapalenia płuc leczenie przebiega przy użyciu antybiotyków.