Ząbkowanie i pierwsze zęby

FMd5631bIQKW7TIKZRgg7AJGtak179.jpg
Dodano: 08:19 11 września 2008
Aktualizowano: 13:24 27 czerwca 2012
Źródło: Źródło: Encyklopedia zdrowia dziecka, Theresa Lane, Gwen Rigby oraz Dan Green.

Ząbkowanie to dla noworodka straszliwy okres, ale nie tylko. Ból towarzyszący maluchowi za sprawą jego płaczów i krzyków udziela się wszystkim domownikom. Artykuł przedstawia informacje na temat ząbkowania.

Kiedy zaczyna się ząbkowanie i czy można ulżyć dziecku?

Ząbkowanie zaczyna się około szóstego miesiąca życia, ale tak naprawdę pod dziąsłami zaczynają się pojawiać już pomiędzy szóstym a ósmym tygodniem życia wewnątrzłonowego!

Możemy ulżyć maleństwu w cierpieniu, oto sposoby:

1. Wypełniony żelem gryzak, który przed podaniem dziecku najlepiej schłodzić w lodówce, dzięki czemu uzyskamy lepszy efekt.
2. Można również zapytać dentystę o maść na ból dziąseł dla noworodków.
3. Delikatnie masować dziąsła palcem lub niewielkim kawałkiem lodu
4. Daj dziecku coś twardego do gryzienia np. kawałek chleba.
5. Mała dawka paracetamolu (zawsze po konsultacji z lekarzem). Nie wolno podawać dziecku poniżej 12 roku życia aspiryny.
6. Krople rumiankowe dla ząbkujących dzieci.
7. Chłodne napoje
8. Ewentualną wysypkę na policzkach lub pod brodą zlikwidujesz maścią parafinową.

Ząbkowanie poznamy po tym, że dziecko będzie niespokojne, płaczliwe, może gryźć grzechotki, albo palce. Policzki mogą mu lekko opuchnąć. Należy pamiętać o tym, że ząbkowanie nie powoduje dolegliwości takich jak: biegunka, wymioty, gorączka czy ból ucha.

Zdarza się, że dziecko już w chwili narodzin ma jeden, lub kilka ząbków (ale to rzadkość), większość dzieci ma trzy lub cztery zęby po ukończeniu pierwszego roku życia, ale może nie mieć ich jeszcze wcale i ząbkować trochę później. Dwadzieścia mleczaków wyrasta zazwyczaj do trzeciego roku życia. Dziecko się nimi długo nie nacieszy między szóstym a ósmym rokiem życia mleczaki zaczynają wypadać, w wieku około 11-12 lat dziecko ma już zęby stałe. Jednakże, pozostałe zęby wyrastają znacznie później (a tzw. zęby mądrości mogą wcale nie wyrosnąć).

Ochrona przed próchnicą!

Podawaj dziecku mleko zamiast innych napojów. Mleko działa bardzo dobrze na zęby małego dziecka. Unikaj napojów słodzonych i smoczków z płynem.

Należy uważać na wszelkiego rodzaju cukierki i słodycze, które zajada nasze dziecko, nie musimy mu ich zabraniać, ale powinno po spożyciu słodkich rzeczy myć zęby, dentyści zalecają mycie zębów kilka razy dziennie co u małych dzieci jest bardzo ważne. Pasty do zębów zawierają dużo fluoru, który jest młodym zębom szczególnie potrzebny, ale pamiętaj!

NIE POZWALAJ DZIECKU POŁYKAĆ PASTY DO ZĘBÓW!

Kiedy iść z dzieckiem do dentysty?

Około 2 roku życia, ale można się z nim skonsultować już wcześniej i sam dentysta powie nam kiedy udać się do niego z dzieckiem. Dobrze jest zabierać dziecko wcześniej do dentysty (kiedy sami tam idziemy) żeby zobaczyło fotel, dentystę i oswoiło się z nowym miejscem). Później wizyty z maluchem powinno się powtarzać co pół roku.

Ucz dziecko szczotkować zęby! Powinno się zacząć o nie dbać od razu po tym kiedy pojawią się pierwsze ząbki. W tym celu należy kupić pastę dla dzieci (z fluorem) i szczoteczki z miękkim włosiem (dla dzieci). Od trzeciego roku życia dziecko powinno zacząć uczyć się samo szczotkować zęby, powinniśmy jednak zwracać szczególną uwagę na to czy dziecko robi to dokładnie i starannie. Ilość pasty jakiej używa maluch powinna być nie większa niż ziarenko grochu.

Są to bardzo ważne informacje dla młodych rodziców pamiętaj, że higiena jamy ustnej już od najmłodszych lat jest bardzo ważna, wczesna nauka mycia zębów wypracuje u dziecka prawidłowe nawyki (mycia zębów) i dbania o nie. Na pewno zaowocuje to silnymi i zdrowymi zębami w przyszłości, a przy odpowiednim pozytywnym podejściu rodzic i dziecko mogą traktować to jak zabawę i mieć z tego naprawdę dużo przyjemności.

Podziel się ze znajomymi