Zabawki dla dzieci

uG9043Y5E4zkAH1VcEArk33W9c1uK2.jpg


Administrator

Dodano: 18:22 19 stycznia 2010
Aktualizowano: 13:58 11 lipca 2011
Źródło: http://mothering.com/green-living/toxic-toy-story

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się z czego zrobione są zabawki dla dzieci? Jeżeli nie widać po nich, że są zrobione z drewna lub metalu to najprawdopodobniej jest to jakaś forma plastiku. W przeciwieństwie do opakowań żywności rodzaj plastiku używanego do produkcji zabawek nie jest w żaden sposób oznakowany.

Weźmy dla przykładu lalkę Barbie, popularną zabawkę dodawaną nawet do zestawów Happy Meal w McDonaldzie. Wszystkie lalki Barbie wyprodukowane są z PVC, polichlorku winylu. Czy to zła wiadomość?

Polichlorek winylu może mieć wpływ na zdrowie dzieci i na pewno nie jest produktem bezpiecznym dla środowiska. Przede wszystkim małe dzieci biorą wszystko do buzi, każda zabawka jest gryziona i przeżuwana. Tymczasem istnieje cały szereg substancji stosowanych do produkcji polichlorku winylu tzw. ftalanów, do których należą takie jak DEHP, DIDP DINP (estry kwasu ftalowego). Nie łączą się one z PVC, tylko przylegają do polimerów. A to oznacza, że te ftalany (estry kwasu ftalowego) mogą wyciekać z PVC i dostać się do otoczenia – włączając w to usta dzieci.

Ftalany mają spory wpływ na organizm człowieka. Najgorsze jest to, że często działają jak hormony naszego organizmu. Aż osiem ftalanów działa jak estrogeny wywołując taką samą reakcję organizmu jak na ten hormon. Jak wiadomo, estrogen odpowiada za rozmnażanie i rozwój seksualny. Organizmy mężczyzn jak i kobiet produkują estrogeny do regulowania ważnych funkcji, dodatkowa porcja może zaburzyć gospodarkę hormonalną człowieka.

Do innych zagrożeń spowodowanych ftalanami należą:
- ftalan DEHP powoduje raka wątroby u szczurów i jest postrzegany jako substancja kancerogenna również dla ludzi
- szczury wystawione na długotrwałe działanie DEHP mają zniszczenia nerek podobne do tych jakie zauważane są u ludzi poddawanych dializie przez wiele lat
- duże dawki DEHP i DBP wpływają na czynności seksualne i produkcję spermy u szczurów
- ludzki organizm zamienia DEHP w MEHP, substancja ta powoduje zatrzymanie akcji serca i oddechu u szczurów.

Nie istnieje jeszcze dokładne badanie analizujące wpływ DEHP na organizm ludzki, dzisiejsze dzieci są po prostu królikami doświadczalnymi ponieważ po wielu latach to na nich będzie widoczne działanie ftalanów. Lepiej dla każdego byłoby by zabawki dla dzieci nie musiały być produkowane z plastiku.

To nie jedyny powód dla którego warto zainteresować się właściwościami polichlorku winylu. Jednym z powodów dlaczego PVC nie jest dobry dla ludzi ani dla środowiska jest fakt, że do jego produkcji używane są dwie substancje chemiczne – chlorek etylenu i chlorek winylu, niebezpieczne same w sobie. Są one substancjami kancerogennymi. Podczas produkcji polichlorku winylu wytwarzane są dioksyny, jedne z najbardziej szkodliwych dla ludzi substancji. Także podczas produkcji zabawek powstaje jeszcze więcej dioksyn i produktów ubocznych.

Dioksyny to niepożądana substancja wytwarzana podczas wielu procesów technologicznych takich jak spalanie, wybielanie czy produkcja PVC. Nie rozkładają się z łatwością więc kumulują się w środowisku i organizmie człowieka gdzie są magazynowane w tłuszczu. Dioksyny są obwiniane za spowodowanie wielu chorób takich jak rak, endometrioza, zaburzenia układu hormonalnego. PVC jest łamliwy więc w zależności od przeznaczenia dodawane są do niego inne stabilizatory i komponenty, wiele z nich to równie toksyczne substancje.

W 1996 roku przeprowadzono badanie które wykazało, że polichlorek winylu zawierał również ołów, niebezpieczny dla organizmu człowieka. U dziecka może powodować nawet nieodwracalne zmiany w mózgu. Niektóre zabawki mogą również zawierać ołów, dlaczego więc dawać je dzieciom?

PVC zawiera spore ilości chloru, który również wytwarza dioksyny jeżeli poddamy go spalaniu. Palenie zabawek zrobionych z PVC sprawia, że do atmosfery wysyłane są metale ciężkie. A większość zabawek prędzej czy później spala się albo w domowych piecach lub w spalarniach śmieci.

Co więc robić by nie narażać swego dziecka na codzienny kontakt z zabawkami zrobionymi z polichlorku winylu?

Przede wszystkim, warto kupować zabawki zrobione z innych materiałów takich jak drewno, metal czy tkanina. Jeżeli kupujesz już zabawki plastikowe, szukaj plastiku bez chlorków czyli polietylenu albo polipropylenu. Nie kupuj zabawek nieoznakowanych. Po drugie, warto robić zakupy w sklepach, które dbają o jakość produktów dla dzieci.