Spokojny sen niemowlaka

0tPF0nhAJq7WMkgn3m58190SI1f81k.jpg


Administrator

Dodano: 08:51 18 maja 2012
Aktualizowano: 09:17 18 maja 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Na początku pewnego swojego rodzaju oczywistość. Niemowlęta często budzą się w porze dnia, kiedy teoretycznie powinny spać. Warto sobie jednak zdać sprawę z tego, że dopiero przyszły na świat i wciąż nie mają ustalonego rytmu dobowego. Mówi się, że niemowlę śpi 16 godzin na dobę. I to jest prawda, aczkolwiek nie do końca. Często ten sen bywa mylony z okresem czuwania. Poza tym bardzo często jest tak, że dziecko śpi akurat głównie w dzień, a nie w nocy – jakby pewnie chcieli rodzice. Warto też zauważyć, że jego sen często jest krótki i trwa na przykład tylko kilkanaście minut. Sen u niemowlaka jest niezmiernie istotny, bo po pierwsze wtedy właśnie rośnie i to najprawdopodobniej w tym czasie w jego mózgu tworzą się połączenia nerwowe.

Bardzo ważne jest też odpowiednio przygotowanie pokoju w którym będzie spało niemowlę. Jeśli śpi z rodzicami, to muszą mieć oni świadomość iż „wszystko dla niego”. Mitem jest na przykład to, że w pokoju dziecka musi być bardzo ciepło. Optymalna temperatura to tak naprawdę 18 stopni. W żadnym wypadku nie należy go grubo przykrywać. Powinien mieć zawsze jedną warstwę więcej na sobie podczas snu niż rodzice. Jednak w pewnym momencie trzeba go zacząć przyzwyczajać do lekkiego chłodu. Ciekawostką może być fakt, że mitem jest, iż dziecko do zaśnięcia potrzebuje koniecznie smoczka. Tak naprawdę wystarczy kąpiel i wieczorne karmienie.

Największym jednak problemem jest kwestia tego, czy malucha trzeba od razu uczyć żeby spał w swoim łóżeczku. Tutaj tak naprawdę zdania są podzielone. Jedni rodzice od razu dążą do tego, aby je przyzwyczaić, inni podchodzą do tego tematu nieco ostrożniej. Decyzja tak naprawdę należy do Was.

Podziel się ze znajomymi