Rozwój noworodka

jIuM1XAwf0MA9ZXP72n3ItzkkkgMQ5.jpg
Dodano: 11:15 23 sierpnia 2008
Aktualizowano: 13:11 2 lipca 2012
Źródło: Źródło: Encyklopedia zdrowia dziecka, Theresa Lane, Gwen Rigby oraz Dan Green.

Co powinniśmy wiedzieć o noworodku? Jak powinno wyglądać nasze maleństwo tuż po porodzie?

Zaraz po urodzeniu skóra noworodka zwykle jest pomarszczona, czerwona lub plamista, a oczy niekiedy opuchnięte, ale spokojnie to naturalny objaw u zdrowych dzieci. Skórę po porodzie pokrywa jeszcze maź płodowa (biała substancja ochronna). Dziecko przenoszona ma zwykle skórę suchą i łuszczącą się. Większość dzieci przez kilka pierwszych tygodni ma na skórze ślady plamek, grudek lub rumieni, które znikają po pewnym czasie same bez leczenia. Podczas porodu dziecku odcina się pępowinę pozostała jej część po 7 – 10 dniach usycha i odpada formując pępek. Należy zwrócić szczególną uwagę na to czy pępek nie krwawi i każdą taką sytuację zgłosić lekarzowi lub położnej.

Głowa noworodka

W porównaniu do reszty ciała głowa jest wielka i podłużna ma to związek z przechodzeniem przez kanał rodny, w którym została odkształcona. Objaw wydłużonej głowy zniknie w ciągu jednego do dwóch tygodni. Głowę noworodka tworzą ciemiączka, są to miękkie obszary na głowie dziecka, w których kości czaszki nie są jeszcze zrośnięte. Należy szczególnie uważać na te „miękkie obszary” w pierwszych 6-8 tygodniach do zrośnięcia się tylnego ciemiączka, natomiast większe zrasta się po 18 miesiącach do dwóch lat. Jeśli ciemiączka są zapadnięte może to świadczyć o odwodnieniu dziecka, z kolei jeśli ciemiączka są uwypuklone może to być oznaką zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych wówczas natychmiast należy skontaktować się z lekarzem.

Twarz noworodka

Oczy noworodka przychodzącego na świat są zazwyczaj niebieskoszare, jednak kolor zmienia się w ciągu pierwszych kilku miesięcy. Noworodek widzi od urodzenia, ale wzrok kształtuje się w pełni w ciągu kilku lat od urodzenia. Istotne dla młodego rodzica jest to, że pociecha może zaraz po urodzeniu zezować i jest to normalne chyba, że zezowanie utrzymuje się do 6 miesiąca, lub zdarza się często. Słuch u noworodka występuje od razu, natomiast reakcje na dźwięk mogą być niezrozumiałe bo dziecko nie potrafi jeszcze rozróżniać dźwięków (rozpoznaje jednak głos matki). Niebezpieczeństwem dla słuchu dziecka mogą być wycieki z ucha, o których należy informować lekarza. Część noworodków rodzi się bez włosów a część je posiada od razu, nie należy się obawiać jeśli włosy noworodka wypadną, bo dzieje się tak zwykle po urodzeniu, a włosy odrosną.

Nieregularny oddech

U noworodków obserwujemy nieregularny oddech zwykle 40-60 oddechów na minutę, jest to u noworodków normalne. Jeśli jednak wargi dziecka zaczynają blednąć lub jego klatka piersiowa nie unosi się przy oddechu, trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Nogi i stopy

Niepokoje rodziców budzi często kształt i ułożenie stóp i nóg dziecka tuż po porodzie. W większości przypadków są to jednak chwilowe odkształcenia związane z porodem i znikają same w miarę rozwoju dziecka, nie wymagają przy tym leczenia. Biodra są badane pod kątem dysplazji lub zwichnięcia stawów.

Odruchy

Noworodki mają pewne odruchy bezwarunkowe. Są to automatyczne reakcje będące odpowiedzią na określony bodziec, mają chronić dziecko i pomagać mu przeżyć. Część odruchów znika bardzo szybko, inne utrzymują się kilka miesięcy. Lekarz bada te odruchy po narodzinach dziecka i na wizytach kontrolnych między 6-8 miesiącem życia. Jeśli jakieś ruchy nie występują lub nie zanikają może to być oznaką uszkodzenia układu nerwowego.

Rodzaje odruchów

Odruch szukania – dziecko pogłaskane po policzku odruchowo odwróci głowę w kierunku, w którym zostało dotknięte i zacznie szukać czegoś do ssania, otworzy też usta. Takie działania ułatwia poszukiwanie sutka podczas karmienia.

Odruch ssania – po włożeniu noworodkowi smoczka, sutka lub palca do ust opuści on język i zacznie ssać. Odruch ten pojawia się jeszcze przed urodzeniem. Podczas badania ultrasonograficznego można zobaczyć jak maleństwo ssie kciuk. Odruch ten jest dziecku niezbędny do przeżycia.

Odruch chwytny – po umieszczeniu palca w dłoni dziecka malec mocno ją zaciśnie odruch jest tak silny, że gdyby dziecko chwyciło palec obiema rączkami mogło by się unieść Nie wolno tego sprawdzać!

Odruch Babińskiego – przy podrażnieniu stopy (łaskotaniu) duży palec noworodka pójdzie w górę a reszta zegnie się ku dołowi.

Odruch Moro (obejmowania) – Jeśli dziecko przestraszy się lub będzie zaskoczone wyrzuci ręce i nogi do przodu, zegnie palce w łuczek i rozstawi je szeroko, po czym przyciągnie ręce i nogi do klatki piersiowej oraz może się rozpłakać. Odruch ten pozwala ocenić napięcie mięśni oraz stan układu nerwowego noworodka.

Odruch stąpania lub podparcia – jeśli weźmiemy noworodka „pod pachy” i „postawimy” tak żeby dotykał stopami podłoża dziecko zacznie „iść” stawiając nogę za nogą tak jakby szło (ale ciągle trzymamy je nad ziemią). Ruch jest więc iluzoryczny. Odruch ten zanika po 5-6 tygodniach po czym dziecko musi nauczyć się chodzić.

Odruch mrugania – na widok jasnego światła lub nagłego ruchu maleństwo mruga.

Podziel się ze znajomymi