Przepuklina u dzieci

w7QIYxm6lBz5S2LEBPvu9Hq8vF1cue.jpg
Dodano: 10:20 6 maja 2008
Aktualizowano: 12:56 9 lipca 2012
Źródło: Dr Miriam Stoppard "Dziecko od A do Z Poradnik medyczny"

Przepuklina to wrodzone lub nabyte przemieszczenie się trzewi, zwykle jelit, z położenia prawidłowego pod skórę lub do sąsiednich jam ciała. Stosunkowo często spotyka się u niemowląt przepuklinę pępkową. Powiększa się ona w czasie płaczu lub kaszlu, ale nie jest to niebezpieczne. Przepuklina pachwinowa jest częstsza u chłopców. Choroba pojawia się po zastąpieniu jąder do worka mosznowego. Przepukliny pępkowe rzadko wymagają leczenia. Przepukliny pachwinowe również mogą zniknąć samoistnie, ale powinny być leczone, jeżeli wystąpią objawy uwięźnięcia jelit. Jest to bardzo groźne powikłanie.

Czy to jest niebezpieczne?

Przepuklina pępkowa nie jest niebezpieczna, natomiast przepuklina pachwinowa powinna być leczona, bowiem grozi uwięźnięciem jelit.

Co zrobić?

Można spróbować odprowadzić przepuklinę. Większość przepuklin poddaje się łagodnemu uciskowi i daje się odprowadzić.

Czy jest potrzebny lekarz?

Pomoc lekarza jest konieczna, jeśli twór w okolicach pępka zauważamy w okresie pierwszych sześciu miesięcy życia. Porada lekarza jest konieczna, jeśli twór twardnieje, nie cofa się przy próbie odprowadzenia i towarzyszą mu wymioty oraz bóle brzucha.

Co może zrobić lekarz?

-Jeśli jest to przepuklina pępkowa, ale twór jest twardy i nie cofa się przy próbie odprowadzenia, lekarz skieruje dziecko do chirurga, który przeprowadzi drobny zabieg.

Jeśli dziecko nie ukończyło sześciu miesięcy życia, a ma przepuklinę pachwinową, lekarz zaleci zabieg chirurgiczny, aby uniknąć powikłań w postaci uwięźnięcia jelit.

Jak mogę pomóc?

-Tak długo jak utrzymuje się przepuklina pępkowa, należy regularnie sprawdzać, na przykład podczas kąpieli dziecka, czy twór się nie powiększa, czy nie twardnieje i czy cofa się pod wpływem delikatnego ucisku.

-Należy omówić z lekarzem sposób dalszego postępowania, a szczególnie uzgodnić z lekarzem czy przepuklina powinna być leczona operacyjnie.

-Regularnie przeprowadzamy badania dziecka, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Podziel się ze znajomymi