Problemy stóp u dzieci


Administrator

Dodano: 08:40 12 lipca 2011
Aktualizowano: 09:02 12 lipca 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Wszystkie dzieci rodzą się z płaskimi stopami, dopiero w 3. roku życia możemy dokonać pierwszej oceny ewentualnych wad stóp u dziecka, w tym okresie mogą pojawić się takie objawy wad stóp jak płaskość lub wklęsłość stopy czy koślawość palucha i pięty. Wady stopy mogą się ujawnić także zaraz po urodzeniu, powstają one w okresie płodowym, a szybka interwencja mająca na celu skorygowanie wady, pozwala uniknąć poważnych zmian w strukturze układu kostnego.

Wrodzona szpotawość stopy – stanowi poważną wadę ukształtowania stopy, która występuje od urodzenia i ma związek z zaburzeniami prawidłowych relacji pomiędzy różnymi strukturami (kości, ścięgna, mięśnie, więzadła) zachodzącymi na poziomie embrionalnym, płodowym, lub neurologicznym. Szpotawość stopy może przybierać różne formy, najczęściej jednak występuje deformacja polegająca na zwróceniu podeszwy stopy do wewnątrz, wówczas ciężar ciała opiera się na zewnętrznej krawędzi przedstopia. Dawniej szpotawość stopy leczono stosując sztywne opaski ortopedyczne lub zakładając gips, obecnie po dokonaniu oceny stopnia wady, stopę nastawia się i zakłada się na nią opatrunki korekcyjne, a w bardzo poważnych przypadkach stopa jest operowana.

Płaskostopie – jak już wcześniej wspomniałam, płaskostopie w pierwszych dwóch latach życia ma charakter fizjologiczny. Jednakże stopa dziecka nie zawsze zmienia kształt, gdy dziecko zaczyna chodzić. Płaskostopie to problem bardo częsty, polega ono na spłaszczaniu się sklepienia stopy, które zaczyna zanikać w wyniku zmian mięśniowo–więzadłowych, kostnych lub neuromięśniowych. Płaskostopie wymagające leczenia ujawnia się najczęściej w okresie dojrzewania, pojawiają się wtedy bóle przy wysiłku stopy, które zanikają w spoczynku. W celu określenia stopnia wady wykonuje się poszerzenie odcisku stopy w badaniu podoskopowym. W łagodnym (początkowym) stopniu deformacji stosuje się najczęściej gimnastykę korekcyjną i wkładki ortopedyczne.

Stopa wklęsła – polega na zbyt dużym wygięciu sklepienia stopy na skutek zaburzenia równowagi między mięśniami prostującym a zginającymi stopę (mięśnie te zbliżają się do siebie). Prawidłowo, giętkie i elastyczne mięśnie stanowią swoisty amortyzator stopy, natomiast ich usztywnienie, jak to ma miejsce w przypadku stopy wklęsłej, zaburza równowagę i poruszanie się. Stopień deformacji zależy od różnicy wysokości między tylną a przednią częścią stopy, widoczny jest na odcisku stopy. Leczenie polega na wykonywaniu ćwiczeń korekcyjnych, nastawianiu, stosowaniu wkładek ortopedycznych, a w ciężkich przypadkach wykonuje się zabieg chirurgiczny.

Koślawość pięty – zniekształcenie polegające na zmianie układu mięśniowego tylnej części stopy ze skrętem pięty na zewnątrz. Pierwotna koślawość spowodowana jest słabym napięciem więzadeł, zaś wtórna jest skutkiem urazów i chorób kończyn. W przypadku tej wady, ciężar ciała przesuwa się do wewnątrz, zmianie ulega kształt i funkcje stopy, a całość przyczynia się do bólów pleców i kręgosłupa. Leczenie polega na stosowaniu wkładek ortopedycznych, a gdy wada jest bardzo poważna i uciążliwa, wówczas wykonuje się chirurgiczną korektę stopy.

Koślawy paluch – z koślawym paluchem mamy do czynienia, gdy pierwszy palec stopy skierowany jest na zewnątrz a śródstopie do wewnątrz. W łagodnych przypadkach, zniekształcenie koryguje się poprzez odpowiednie buty, natomiast gdy wada jest poważna, konieczna staje się interwencja chirurgiczna.

Szpotawy piąty palec – zniekształcenie to występuje, gdy ostatni palec stopy ułożony jest nad lub pod czwartym palcem. W obu przypadkach szpotawości piątego palca pomocne staje się noszenie obuwia z szeroką podeszwą i miękką przyszywą, a także ortezy silikonowe wykonywane na miarę i gimnastyka korekcyjna.

Podziel się ze znajomymi