Płaskostopie u dzieci


Administrator

Dodano: 11:36 6 lutego 2012
Aktualizowano: 12:23 6 lutego 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

O stopy i prawidłowe chodzenie należy dbać w każdym wieku, ale najbardziej dotyczy to dzieci. To w tym wieku najbardziej się rozwijamy i to co się wtedy stanie może mieć wpływ na całe późniejsze życie, jak i wady oraz schorzenia którego w związku z nieprawidłowym rozwojem mogą wystąpić.

Zacznijmy od tego, w jaki sposób działają prawidłowo zbudowane stopy. W czasie stania, jak i chodzenia – jeśli nie ma żadnych zaburzeń – nie powinna ona w całości dotykać podłoża. Część wewnętrzna stopy tworzy swoistego rodzaju sklepienie znajdujące się nieco wyżej powierzchni, na której stoimy. Jeśli występuje płaskostopie i zostanie ono zaniedbane, to w przyszłości pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości. Zalicza się do nich między innymi: częste bóle całych nóg, opuchnięte kostki, czy charakterystyczny ciężki chód. Dodatkowo stopy będą bardzo szybko się męczyć, a przez sposób chodzenia charakterystyczny dla płaskostopia może dojść do zwyrodnienia stawów.

Wróćmy jednak do tematu tego problemu u dzieci. Jeśli płaskostopie występuję do czwartego roku życia to jest kwestia fizjologiczna i rodzice nie powinni się tym specjalnie przejmować. Dopiero po piątym roku życia płaskostopie wymaga korekcji. Warto zwrócić uwagę na stopy szczególnie dzieci w wieku 12-13 lat kiedy następuje ogromny skok rozwojowy, bo płaskostopie zaniedbane w tym wieku może powodować wyżej wymienione konsekwencje.

Istnieje wiele możliwości profilaktyki. Warto zacząć już w momencie, kiedy dziecko jest w wieku niemowlęcym. Trzeba mu zapewnić swobodę ruchów nie krępując zbytnio śpioszkami. Dobrym pomysłem jest jest łaskotanie podeszwy stopy. To pobudza dziecko do pierwszych prostych „ćwiczeń”, które mogą pomóc zapobiegać płaskostopiu. W przypadku nieco starszych dzieci warto pozwolić im często biegać (w miejscach bezpiecznych oczywiście) bez butów, to pozwala im rozwijać i wzmacniać mięśnie stóp. Zadbajcie też o odpowiednie obuwie, które będzie je chronić przed nieprawidłowym rozwojem stóp. Z drugiej strony warto też unikać sytuacji, kiedy dziecko ma sporą nadwagę, bo to również może mieć negatywny wpływ na nogi.

Podziel się ze znajomymi