Odżywianie dzieci w wieku szkolnym

hE8kAnO4rMAXlq7h4UP424jvLHwro1.jpg
Dodano: 08:39 12 września 2008
Aktualizowano: 13:11 27 czerwca 2012
Źródło:

Statystyki mówią, że w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat przybyło nam trzykrotnie dzieci z nadwagą. Aż 6 % uczniów ma nadwagę a 4% jest otyłych. Czy można temu zaradzić? Jak powinno wyglądać odżywianie dzieci w wieku szkolnym/

Pójście do zerówki, czy pierwszej klasy jest dla naszego dziecka trudnym etapem przejściowym, między wiekiem przedszkolnym i szkolnym. Całkowicie się też zmienia tryb życia takiego dziecka. Ponieważ dziecku dochodzą trudne obowiązki, musi się także zmienić jego tryb odżywiania. W diecie 6 – 7 latka nie może zabraknąć pełnowartościowego białka. Jest to przecież podstawą budulcową młodego organizmu. Nie może w niej zabraknąć węglowodanów, które dostarczają naszemu dziecku energii, oraz kwasów tłuszczowych, które są potrzebne do budowy błon komórkowych, rozwoju mózgu. Dziecku do prawidłowego rozwoju w tym wieku niezbędne są także składniki mineralne, takie jak wapń i żelazo, oraz witaminy. Drugie śniadanie naszego dziecka nie może być zastępowane czipsami, batonikami, oraz słodkimi napojami gazowanymi, kupowanymi najczęściej w szkolnym sklepiku. Produkty te dostarczają organizmowi tylko tak zwanych „pustych kalorii”, czyli nie dostarczają one niczego, co służy zdrowiu. Jedynie przyczyniają się do powstawania nadwagi oraz otyłości. Takie odżywianie może być przyczyną nieprawidłowego rozwoju dziecka zarówno pod względem fizycznym oraz umysłowym.

Jak więc powinno odżywiać się dziecko w wieku wczesnoszkolnym?

Wśród dzieci, które maja problemy z prawidłową wagą są dzieci ze skłonnością do tycia, bo obciążone są dziedzicznie, ale są i takie, które są otyłe z powodu nieprawidłowego odżywiania się. Na dzieci z obciążeniami genetycznymi trzeba zwrócić szczególną uwagę. Powinny się one znaleźć pod stałą opieką lekarza albo dietetyka, gdyż dobranie odpowiedniej diety indywidualnej, może tutaj być nieodzownym zabiegiem do tego, żeby utrzymywać u nich właściwa wagę ciała. Pozostałe dzieci, które nie mają obciążeń dziedzicznych a maja nadwagę, to już najczęściej jest błąd ich rodziców. Rodzice często spiesząc się do pracy, wolą dziecku dać pieniądze na pączka, batonik w szkolnym sklepiku, niż przygotować dziecku śniadanie do szkoły. Najczęściej jest też tak, że dziecko, które dopiero zaczyna chodzić do szkoły jest już otyłe, gdyż ta jego otyłość zaczęła się już w okresie bardzo wczesnego dzieciństwa. Często jest tak, że rodzice wstydzą się za swoje dziecko, jeżeli jest ono zbyt szczupłe. Wstydzą się opinii rodziny, sąsiadów, boją się, że ktoś im zwróci uwagę na to jak wygląda ich pociecha. Starają się więc, żeby ich synek czy córka jedli dużo i żeby dobrze wyglądali. Nadwaga się z czasem pogłębia i zmienia się w otyłość z którą jest trudno walczyć. Dziecko w wieku wczesnoszkolnym powinno zjadać 5 posiłków dziennie. Powinny to być posiłki o stałych porach. Nie powinno podjadać między posiłkami. Jeżeli jest głodne można mu dać do szkoły dodatkowo owoce np., jabłko. Zapas energii po zjedzonym śniadaniu w domu wystarcza dziecku na 2 – 3 godziny, ponieważ ranek i przedpołudnie to okresy, kiedy dziecko dużo pracuje, gdyż przebywa w tym czasie w szkole. Na drugie śniadanie dziecko nie musi codziennie zabierać bułki z wędliną. Może to być jabłko, marchewka. Do picia najzdrowsza będzie woda mineralna. Dzieci, które dostają pieniądze od swoich rodziców na to, żeby sobie coś kupiły w szkole, najczęściej kupują to co kupuje ich kolega, koleżanka, albo kupują to co w tym czasie jest po prostu modne. Nie wiedzą jakie produkty są dla nich zdrowe a jakie nie. Wybierają najczęściej takie produkty, które zawierają dużo cukru, soli, oraz nasycone kwasy tłuszczowe. Od nich nie tylko tyją, ale i chorują. Od czasu do czasu można pozwolić sobie także na słodycze, ale trzeba pamiętać o tym, żeby nie przesadzić i że lepszy by był w danym momencie kawałeczek domowego ciasta, niż batonik. Nie zapominajmy też o tym, ze najlepszym napojem dla dziecka jest niegazowana woda mineralna lub świeże niesłodzone soki warzywne i owocowe.

Podziel się ze znajomymi