Najczęstsze choroby wieku dziecięcego cz. 1

chorobydzieci1
Dodano: 09:56 25 kwietnia 2014
Aktualizowano: 10:20 25 kwietnia 2014
Źródło:

Na przestrzeni wieków zmieniała się grupa chorób, które mogłyby zagrożeniem dla dzieci. O części z nich obecnie się nie mówi. W innych przypadkach pojawiły się szczepionki, które mają dzieci chronić przed konkretnymi chorobami. Wciąż jednak, mimo rozwoju medycyny, istnieją problemy zdrowotne na które właśnie dzieci są bardziej podatne.

Bez wątpienia takim problemem zdrowotnym jest ospa. Pojawia się ona najczęściej zimą i wiosną. Zaczyna się od niewysokiej gorączki, braku apetytu i złego samopoczucia. Następnie na ciele dziecka pojawiają się charakterystyczne czerwone plamki, które potem zmieniają się w grudki. Ospa trwa zazwyczaj do kilku tygodni. W jej leczeniu stosuje się przede wszystkim leki przeciwko świądowi i gorączce. Jest to choroba, która w większości wypadków kończy się bez żadnych powikłań. Warto pamiętać, że dziecko po ospie ma przez pewien czas osłabioną odporność.

Kolejną częstą chorobą wieku dziecięcego jest grypa. Zwiększona liczba zachorowań przypada na okres między jesienią, a wiosną. Objawia się ona między gorączką, kaszlem (suchym) i osłabieniem. Pojawić się mogą również bóle mięśniowe. Grypa to choroba zakaźna powodowana przez wirusy. Przenosi się drogą kropelkową. Im dziecko młodsze, tym większe zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Jeśli tylko pojawiają się pierwsze symptomy, to konieczna staje się wizyta u lekarza.

U dzieci pojawia się też bardzo często szkarlatyna, znana również pod nazwą płonica. To ostra choroba zakaźna wywoływana przez bakterię paciorkowca. Przed II Wojną Światową była ona jedną z najbardziej rozpowszechnionych dolegliwości zdrowotnych. Śmiertelność wynosiła 25%. Początkowo, płonica przebiega bezobjawowo, potem następuje jej gwałtowny rozwój. Pojawia się gorączka, wymioty, ból brzucha i gardła. Występuje też charakterystyczna wysypka. Najbardziej wyraźna jest ona na pośladkach, pachwinach, piersi i brzuchu. Na szkarlatynę najczęściej chorują dzieci do 3 roku życia.