Moje dziecko jest otyłe. Co robić?

fat baby1
Dodano: 14:45 1 sierpnia 2013
Aktualizowano: 14:45 1 sierpnia 2013
Źródło:

To coraz częściej pojawiające się pytanie. Statystyki alarmują. Znacząco zwiększa się liczba dzieci u których waga przekracza dopuszczalne w ich wieku normy. Co zrobić kiedy zauważymy, że nasza pociecha zmaga się z nadmiarem kilogramów?

 

Przede wszystkim musimy sobie zdać sprawę z tego, że otyłość dziecka nie mija z wiekiem. Z dużą dozą prawdopodobieństwa jeśli nasza pociecha będzie mieć nadwagę w dzieciństwie, to problem nie zniknie w wieku dorosłym. Jak radzić sobie ze zbędnymi kilogramami u dziecka? Zacząć wypada od rachunku sumienia. Pamiętajmy, że to my odpowiadamy za to  co dziecko je. Jeśli nie mamy czasu i dajemy mu pieniądze, aby kupiło sobie coś w szkolnym sklepiku, to możemy być prawie pewni, że wybierze coś niezdrowego ale dla niego smacznego. Dlatego lepiej poświęcić trochę czasu i samemu skomponować mu jadłospis.

 

Czego nasze dziecko powinno unikać? Przede wszystkim słodyczy i jedzenia typu fastfood. Tych pierwszych oczywiście mu nie zabronimy. Starajmy się jednak zmniejszyć ich ilość. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie „zamienników”. Starajmy się przekonać dzieci do owoców, czy warzyw jako przekąsek. Podobnie z jedzeniem typu fastfood. Im mniej go będzie w diecie, tym lepiej. Oczywiście nie chodzi o to, aby całkowicie wyeliminować takie jedzenie, ale znacząco ograniczyć. Jeśli dziecko zje frytki raz na jakiś czas, to nic się nie stanie. Problem zaczyna się w momencie, gdy takie jedzenie staje się podstawą jadłospisu. Podobnie sytuacja ma się z tak ulubionymi przez dzieci gazowanymi napojami. Mają one podwyższoną ilość cukru, a to negatywnie wpływa na ich organizm.

 

Najważniejsze z punktu widzenia dziecka jest śniadanie. Nie wypuszczaj go do szkoły bez porządnego posiłku rano. Po pierwsze dostarczysz mu energii, a po drugie dziecko będzie najedzone, a więc nie będzie podjadać. Jeśli chodzi o dobór produktów, to wybierajmy po prostu te zdrowe. I to tak naprawdę cała tajemnica diety dla otyłego dziecka. Dobrze będzie jeśli będzie miało ono też sporą dawkę ruchu. Starajmy się wyciągać nasze dziecko jak najczęściej na spacery. Sami też na tym skorzystamy.

Podziel się ze znajomymi