Mleko matki a papierosy i alkohol


Administrator

Dodano: 09:40 14 lutego 2011
Aktualizowano: 09:46 23 maja 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Mleko matki a papierosy i alkohol. Wszystkie badania przeprowadzone na całym świecie bezwzględnie dowodzą, że nikotyna ma negatywny wpływ zarówno na produkcję mleka, jak i na jego jakość.

Nikotyna przenikając do pokarmu może powoduje nie tylko zaburzenia jelitowe u dziecka, ale także wywołuje u niego nerwowość, drażliwość, bezsenność i nadmierne pobudzenie.
Równie szybko do mleka matki przenika alkohol, dlatego należy bezwzględnie unikać mocnych alkoholi, dozwolone są jedynie niewielkie ilości wina lub piwa, najlepiej podczas posiłków, ale nigdy przed i w trakcie karmienia. Spożywany w nadmiarze alkohol powoduje senność, pocenie się, osłabienie i zmniejszenie produkcji mleka.

Należy pamięta, że również bierne palenie stanowi niebezpieczeństwo dla dzieci, dlatego nigdy nie należy przebywać z dziećmi w miejscach gdzie się pali, jak również nigdy nie należy palić w ich obecności.

Kobieta karmiąca nie powinna palić, w ostateczności powinna ograniczyć palenie do trzech papierosów dziennie bezpośrednio po nakarmieniu dziecka i nigdy nie palić podczas karmienia albo tuż przed karmieniem.

Zagrożenie stanowią także leki, jako substancje chemiczne, mogą „zanieczyszczać” mleko, trzeba się więc starać korzystać z nich jak najrzadziej i konsultować ich zażywanie z lekarzem. Znając problemy zdrowotne matki w razie konieczności zaleci on takie leki, które nie będą miały niekorzystnego wpływu na dziecko. Wpływ leków na dziecko zależy od ilości zjadanego przez nie mleka, stężenia składnika aktywnego w mleku, od masy ciała dziecka oraz stopnia dojrzałości jego procesów metabolicznych.

Pamiętajmy o tym że mleko matki ma bardzo istotny wpływ na rozwój dziecka, dlatego trzeba się starać, aby było ono możliwie najczystsze.

Podziel się ze znajomymi