Mleko i dzieci

o8E1a3HL0kk7Co1r2UAWLkc3jO1F0O.jpg


Administrator

Dodano: 21:20 6 grudnia 2012
Aktualizowano: 21:41 6 grudnia 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Na temat tego napoju pojawia się wiele, czasem sprzecznych ze sobą informacji. Przykładowo, niektórzy specjaliści przekonują, iż dorośli nie powinni go pić w dużych ilościach. Inni z kolei twierdzą, że mleko w żadnym wypadku nie zaszkodzi. A jak to jest z dziećmi?

Znam osoby, które mają swoistego rodzaju traumę dotyczącą mleka. W dzieciństwie byli nim raczeni ponad miarę i w związku z tym obecnie unikają go jak ognia. Trudno się im dziwić, ale w kwestii tego czy dzieci powinny pić mleko nic tak naprawdę nie jest oczywiste. Z jednej strony, zbyt duże ilości mogą im szkodzić. Przykładowo, objawami zbyt dużej ilości pitego mleka są wzdęcia, bolesne kolki, czy chociażby istnieje u nich zwiększona tendencja do zaparć. Z drugiej strony to dzieci mają w swoim organizmie enzym, który potrafi rozkładać kazeinę zawartą właśnie w mleku.

Faktem jest natomiast, że dla małych dzieci mleko jest niezbędne. Tylko w taki sposób (najpierw od matki, a potem poprzez innego rodzaju płyn) są w stanie przyjmować istotne z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki. Pamiętajmy, że małe dzieci po pierwsze nie mają jeszcze zębów, a poza tym brakuje im jeszcze enzymów i soków trawiennych pozwalających rozkładać tak zwane stałe jedzenie. Jeśli jednak mleko będzie podawane w nadmiarze dziecku powyżej trzeciego roku życia, to istnieje ryzyko iż pojawi się osłabienie układu pokarmowego i zębów. Z kolei mleko pochodzące od matki po pierwsze, wzmacnia układ odpornościowy i zawiera dość istotny azot. Jest on w stanie zapobiegać chociażby zapaleniom żołądka.

Mleko zawiera także laktozę. I to dość problematyczny składnik, ale nie w każdym wypadku. U dzieci normalnie występuje enzym, który potrafi go rozkładać. Im więcej lat mamy, tym bardziej ona zanika. Problem pojawia się w momencie nietolerancji na laktozę. Jeśli mimo tego mleko będziemy pili, to konsekwencje mogą być poważne, do osteoporozy włącznie. Warto więc o tym pamiętać. Jak widać sprawa z mlekiem jest dużo bardziej skomplikowana niż mogłoby nam się wydawać.

Podziel się ze znajomymi