Łysienie u dzieci


Administrator

Dodano: 12:03 17 lutego 2011
Aktualizowano: 09:44 20 maja 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Zdawać by się mogło, że łysienie to problem dotyczy tylko i wyłącznie dorosłych – głównie mężczyzn. I faktycznie w przypadku tak zwanego wypadania włosów typu androgenowego jest to prawda. Jednak i w przypadku naszych dzieci może zdarzyć się, że dotknie ich na przykład łysienie plackowate. I o ile martwić się nie musimy łysieniem poporodowym, to już w tym wypadku warto poświęcić dziecku nieco więcej czasu i nie bagatelizować tego problemu, który to może odbić się również na jego psychice.

Najczęściej występującym u naszych pociech typem łysienia jak wspomniałem jest łysienie plackowate. Może mieć ono bardzo różne przyczyny. Czasem jest to na przykład przewlekła ciężka choroba, innym razem nie leczone schorzenie. Zdarza się również, że ten typ nadmiernego wypadania włosów spowodowany jest alergią na jakiś produkt. Dość często również, zamykając już temat przyczyn łysienia plackowatego, jest ono efektem problemów z tarczycą. I musimy sobie zdać sprawę z bardzo prostej zależności. Jeżeli nam ludziom dorosłym przeszkadzają jakieś mankamenty w naszym wyglądzie, to również i w przypadku dzieci jest podobnie. Można powiedzieć nawet, że w ich świecie takie problemy urastają do naprawdę potężnych i wpływających na ich psychikę.

U dzieci wystąpić może również łysienie bliznowaciejące. Charakterystyczne jest głównie dla tych u których występuje niedorozwój skóry. Najczęściej oprócz łysych miejsc dotykają je wady kończyn, a nawet całego tułowia. No niestety w tym przypadku odwrotnie niż w łysieniu plackowatym (które może przejść samo) musimy skontaktować się ze specjalistą, bo nic innego nam nie zostaje. I jakby problem nadmiernie wypadających włosów schodzi na drugi plan, bo musimy sobie poradzić z inną chorobą, która je powoduje.

Ostatnim z typów łysienia, które może pojawić się u naszych dzieci, to tak zwane „trójkątne”. Zazwyczaj pojawia się ono w okresie dojrzewania, ewentualnie w późnym dzieciństwie. Wiązane jest również z pewnym niedorozwojem cebulek włosowych. W tym wypadku lepiej również zgłosić się do specjalisty, gdyż leczenie na własną rękę może źle się skończyć.

I ostatnie zdanie powinno być właściwie myślą przewodnią tego artykułu. Pamiętajmy, że łysienie u dzieci to naprawdę duży problem, również dla nich. Nikt chyba nie chce zaszkodzić własnym dzieciom, a przecież pozostawienie ich samym sobie w takim wypadku to również grzech zaniedbania.