Karmienie i problemy z piersiami


Administrator

Dodano: 09:04 17 marca 2011
Aktualizowano: 11:48 6 maja 2011
Źródło: Autor: Sylwia Oczoś-Zajdel

Brodawki. Jeśli masz poranione, skonsultuj się z położną, która zaleci Ci prawidłowy sposób przystawiania do piersi. Karm zdrowszą a po karmieniu zostaw pierś odkrytą i posmaruj kropelkami pokarmu. Nie myj piersi za często, używaj delikatnego mydła typowego dla niemowląt ciepła nie gorącą wodą. Dobre rezultaty dają okłady z szałwii. Nie dopuszczaj do przepełnienia piersi, jeśli nie możesz w danym momencie karmić, ściągaj pokarm.

Zastój pokarmu. Pokarm wtedy nie może wypłynąć z powodu zatkanego kanalika mlecznego. Pierś jest nabrzmiała i bolesna z twardymi guzkami. Postaraj się karmić jak najczęściej, piersią z którą masz taki problem, po wcześniejszym rozmasowaniu i ogrzaniu. Podczas karmienia również masuj okrężnie w kierunku brodawki. Po karmieniu zastosuj chłodny okład.

Nawał pokarmu. Po porodzie, następuje często zbytnie przekrwienie naczyń krwionośnych sutków. Jeśli pokarmu jest zbyt dużo dla malucha, redukuj nadmiar mleka aby nie dopuścić do nabrzmienia piersi. Rób chłodne okłady np. lekko rozbitym liściem z kapusty, którą będziesz trzymać do tego celu w lodówce. Po trzech dniach kłopotów, gdy dalej masz zbyt dużo mleka, udaj się do poradni laktacyjnej.

Za mało mleka. Jest to częste powikłanie po cesarskim cięciu. Możesz pobudzić gruczoły mleczne i wydzielanie prolaktyny poprzez częste przystawianie do piersi niemowlaka, karm go wtedy jak najdłużej nawet około godziny, możesz niektóre dni poświęcić na karmienie non stop. Pij dużo płynów w tym pobudzających laktacje np. herbatki. Produkcję mleka stymuluje też użycie laktatora.

Gdy ssie niechętnie. Sprawdź czy ma sucho i jest mu wygodnie. Ważna jest cisza, spokój i lekki półmrok. Przeszkodą mogą być też: katarek, wyrzynanie się nowych ząbków, intensywne bodźce, ostre światło czy obce zapachy. Wkładki do biustonosz dla kobiet karmiących, poprawiają kształt piersi i brodawek, co ułatwia złapanie ich przez niemowlę. Kontroluj i reguluj w miarę możliwości, szybkość wypływania pokarmu.

Jak nie stracić pokarmu?

Po pierwsze: regularne karmienie, jeśli nie możesz w regularnych odstępach wykarmić dziecka, odciągaj pokarm,

Po drugie: prawidłowe odżywianie, powolny spadek masy ciała a także niezbyt intensywne treningi odchudzające,

Po trzecie: unikanie stresu i infekcji, częsty odpoczynek i relaks.