Kąpiel noworodka

46r5aIgG4IEv5O4SW805P2aiJCvHNu.jpg
Dodano: 12:38 1 kwietnia 2008
Aktualizowano: 09:30 10 lipca 2012
Źródło: http://isr.atspace.com http://ww.babyonline.pl http://forumzdrowia.pl

Kąpiel dziecka to magiczny sposób na bliskość z twoją pociechą. Pierwsza i kolejne kąpiele noworodka są szczególną czynnością umacniającą twoją więź i męża z dzieckiem. Najlepiej jeśli przy kąpieli uczestniczy mąż, który pomoże ci i zbliży się do dziecka. Możesz również czynność kąpieli niemowlęcia powierzyć mężowi i jedynie asystować przy kąpieli. Nie bój się zaufać mężowi on również może to zrobić dobrze.

Pierwsze kąpiele dziecka powinny być szybkie i sprawnie wykonane. Najlepiej jak przed kąpielą dziecka przygotujesz już wszystko wcześniej.
Potrzebne ci będzie:
- waciki,
- ręczniki frotte,
- pioktanina 1% do pępka lub roztwór spirytusowy,
- dwie tetrowe pieluszki,
- specjalne patyczki do uszu
- wyjałowione gaziki
- myjka bawełniana lub gaza do mycia,
- sól fizjologiczna do przemywania oczu (możesz ją kupić w aptece),
- oliwka,
- kosmetyki do kąpieli przeznaczone dla noworodków (najlepiej bezzapachowe),
- maść, oliwka, linomag lub puder do posmarowania pupy dziecka,
- pieluszka do przebrania,
- czyste ubranko,
- miękka szczoteczka do włosów,
- chusteczki pielęgnacyjne,
- nożyczki do obcięcia paznokci,
- miseczka z przegotowaną wodą do przemycia twarzy,
- rożek lub kołderka,
- duży ręcznik,

Do kąpieli noworodka nie używaj gąbki, najlepsza jest bawełniana myjka lub gaza, którą należy po każdej kąpieli dobrze wypłukać i wysuszyć, a co 2-3 dni wygotować.

Jak powinna wyglądać kąpiel dziecka:
Kąpiel powinna być czynnością uspokajającą i przygotowującą niemowlę do snu. Stopniowo przygotuj dziecko do kąpieli aby się nie zraziło i nie przestraszyło. Czynności wykonuj delikatnie, nie wykonuj gwałtownych ruchów, zachowaj kolejność czynności. Wszystkie przedmioty potrzebne do kąpieli dziecka miej zawsze przy sobie, abyś nawet na chwileczkę nie musiała zostawić dziecka samego ponieważ może się ześlizgnąć i spaść.

Rozpoczęcie kąpieli dziecka:
Kąpiel zacznij od przygotowania sobie wszystkich wyżej wymienionych przedmiotów, ułóż je tak abyś miała w zasięgu ręki. Na dno wanienki połóż gazę aby dziecko się nie ślizgało, nie poleca się stosowanie gumowych mat, ponieważ są siedliskiem bakterii. Przez pierwsze kilka tygodni życia noworodka należy go kąpać w przegotowanej wodzie. Najpierw do wanienki lejemy zimną wodę, a dopiero do niej dolewamy ciepłą. Temperatura wody powinna mieć 37 stopni, ale nie jest to regułą. Po kilku razach na pewno zaobserwujesz czy twoje dziecko woli zimniejszą czy cieplejszą wodę. Do kąpieli możesz użyć kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt.
Dziecko możesz namydlić na ręczniku lub w wannie.

Mycie dziecka na ręczniku:
Najpierw ułóż dziecko na ręczniku, gazikiem nawilżonym solą fizjologiczną przetrzyj jedno oczko od skroni w kierunku noska, następnie nowym gazikiem wykonaj tą samą czynność na drugim oczku. Uszy umyj specjalną pałeczką przeznaczoną dla niemowląt, usuń jedynie widoczną wydzielinę. Kolejną czynnością jest umycie twarzy dziecka mokrym wacikiem, następnie osuszenie twarzy poprzez przyciskanie, a nie pocieranie skóry.
Główkę umyj mokrą, mało namydlona myjką, czynność tą wykonuj kulistymi ruchami pocierając całą główkę. Spłuczesz ją, gdy włożysz niemowlę do wanienki.
Rozbierz maleństwo, jeśli w pieluszce znajduje się kupka należy ją usunąć i przetrzeć pupę nawilżonymi chusteczkami. Namydloną, mokrą myjką umyj szyjkę, klatkę piersiową i brzuszek dziecka, następnie umyj boczki, plecy i pośladki, na końcu narządy płciowe. Przenieś maleństwo do wanienki i spłucz mydło.

Mycie dziecka w wodzie:
Rozbieramy dziecko, jeśli zauważysz, że w pieluszce jest kupka należy ją usunąć i przetrzeć pupę nawilżonymi chusteczkami. Po wykonaniu tej czynności przenieś dziecko do wanienki układając sobie niemowlę główką na lewym przedramieniu i lewą dłonią podtrzymujmy go pod lewą pachę. Ta pozycja jest sprawia, że dziecko nie może się wyślizgnąć. Jeśli jesteś leworęczna zamiast lewej ręki użyj prawej. Najpierw zanurz pośladki dziecka aby miało możliwość oswojenia się z wodą. Jeśli podczas tej czynności dziecko zacznie płakać może to oznaczać, że woda jest zbyt ciepła lub zimna. Gdy dziecko jest już w wodzie rozpoczynamy kąpiel. Namydlamy główkę dziecka (oprócz twarzy) i kolejno przechodzimy w dół aż do nóżek. Tą samą kolejnością spłukujemy mydło wodą z wanienki. Jeśli nie używasz mydła tylko płyn znajdujący się w wodzie w wanience kolejność mycia jest taka sama.
Gdy dziecko jest już umyte, wyjmij go z wanienki i połóż na przewijaku wyścielonym ręcznikiem.
Owiń ręcznikiem i osusz. Gdy dziecko jest już suche namoczonymi w ciepłej wodzie lub soli fizjologicznej gazikami przemywamy mu twarz. Przetrzyj jedno oczko od skroni w kierunku noska, następnie nowym gazikiem wykonaj tą samą czynność na drugim oczku. Uszy umyj specjalną pałeczką przeznaczoną dla niemowląt, usuń jedynie widoczną wydzielinę.

Pamiętaj aby mydło lub woda nie dostała się do oczu dziecka, ponieważ nie ma ono jeszcze wykształconego odruchu mrugania.

Dziecko myj delikatnie, ale zdecydowanymi ruchami, unikaj mocnego pocierania skóry dziecka.
Pępek dziecka również można zmoczyć, ale pamiętaj o tym aby go później dokładnie osuszyć i przemyć spirytusem.

Po skończonej toalecie nasmaruj dziecko oliwką, pośladki i pachwinę kremem, następnie założyć czystą pieluszkę.

Pamiętaj o przemyciu pępuszka, do tej czynności użyj spirytusu 70% (można go przygotować z rozcieńczonego wodą 95% spirytusu spożywczego) i gazików. Gazikiem nasączonym spirytusem osuszamy kikut pępowiny. Jeśli dziecko zacznie płakać nie martw się, że go to boli, może to być jedynie reakcja na zimny wacik. Kikut pępowiny powinien odpaść do około 10 dni od narodzin, ale u każdego dziecka może się to zdarzyć w innym czasie, dopóki nie odpadnie należy pamiętać o jego przemywaniu spirytusem po każdej kąpieli lub zmianie pieluszki.

Podziel się ze znajomymi