Jedzenie u dzieci

Cute sweet three years old boy


Administrator

Dodano: 13:40 12 czerwca 2013
Aktualizowano: 13:42 12 czerwca 2013
Źródło:

To problem, szczególnie młodych rodziców. W jaki sposób karmić swoje dziecko? Co można mu dać na drugie śniadanie. Czy jest jakieś niezdrowe jedzenie, na które można przymknąć oko?

Dieta w przypadku dzieci powinna opierać się na zasadach, które znamionują zdrowe odżywianie. Regularność to podstawa. Produkty żywnościowe powinny być tak dobierane, żeby zawierać i dostarczać podstawowych składników odżywczych. Oczywiście będą się one zmieniać zależnie od wieku dziecka. Jest więc czas, kiedy potrzebuje ono sporo żelaza. W innym wieku z kolei, istotny jest budujący kości wapń. Białko, węglowodany i tłuszcze – to jest potrzebne dzieciom do prawidłowego wzrostu. Nie chodzi tutaj jednak tylko o kwestie związane z rozwojem fizycznym. To co będzie jeść dziecko, może mieć również wpływ na jego intelekt. Nie jest to kwestia nowa. Od lat na przykład wiadomo, że kwasy tłuszczowe Omega 3 są niesłychanie wartościowe. Znajdziecie je przede wszystkim w rybach.

Dieta dziecka powinna być przede wszystkim zdrowa. Oprócz zapewnienia prawidłowego rozwoju, musi też przeciwdziałać chorobom, szczególnie tym określanym jako „cywilizacyjne”. Mowa tutaj przede wszystkim o otyłości i cukrzycy. Tutaj na scenę „wchodzą” tak zwane fastfoody. To one, szczególnie w większej ilości, powodują chociażby nadwagę. Tutaj wiele zależy od rodziców. Ciężko dziecku zabronić zjedzenia hamburgera. Z drugiej jednak strony nie powinno być tak, że każda wizyta w centrum handlowym skończy się w barze z takim jedzeniem.

Podobnie sytuacja ma się ze słodyczami. Ciężko odmówić dziecko cukierka, czy batonika. Z drugiej jednak strony, dobrze jest wprowadzać zdrowe przekąski. Idealną sytuacją jest przekonanie dziecka do jedzenia między głównymi posiłkami surowych warzyw i owoców.

W doborze codziennego menu, najlepiej kierować się po prostu zdrowym rozsądkiem. Nie powinniśmy dawać dziecku tego, czego sami byśmy nie zjedli. Jeśli taki produkt zawiera jednak istotne z punktu widzenia zdrowia dziecka składniki (przykładem niech będzie szpinak), to sytuacja nieco się komplikuje. Rozwiązania są dwa. Albo znajdziemy zamiennik, który dziecko będzie w stanie zjeść, albo tak będziemy go przygotowywać, że nasza pociecha nie będzie miało pojęcia co je.

Podziel się ze znajomymi