Jaką dyscyplinę wybrać dla dziecka?

Dodano: 07:23 5 lutego 2014
Aktualizowano: 08:03 5 lutego 2014
Źródło:

Tych najmłodszych zazwyczaj do ruchu zachęcać nie trzeba. Im starsze dzieci, tym większy problem. Statystyki alarmują, że aktywność fizyczna wśród najmłodszych w porównaniu do sytuacji sprzed kilkunastu i kilkudziesięciu lat, spada. To na rodzicach w dużym stopniu spoczywa rola zaktywizowania swojej pociechy.

„Sport to zdrowie” – każdy z nas zna to hasło. Wiele w nim prawdy, chociaż nie można zapominać, że aktywność fizyczna może mieć pewne minusy. Zacznijmy jednak od zalet. Po pierwsze, uprawianie sportu wzmacnia mięśnie, a także poprawia sprawność fizyczną dziecka. Dzięki aktywności fizycznej, zdecydowanie polepsza się również odporność organizmu na wszelkiego rodzaju infekcje. Nie można też nie wspomnieć o kwestiach związanych z rozwojem psychologicznym dziecka. Aktywność, to nauka współzawodnictwa, ale i współdziałania. Pomaga również dziecku odnaleźć się w grupie. Jeśli chodzi o wady, to przede wszystkim problemem mogą być kontuzje na które w czasie aktywności fizycznej dziecko może być narażone. Oczywiście, to ryzyko trzeba minimalizować.

Jaką dyscyplinę wybrać? Wiele zależy oczywiście od tego, co nasze dziecko interesuje. Mało sensownym pomysłem jest zmuszanie go do jakieś dyscypliny sportowej w imię chociażby niespełnionych ambicji rodziców. Dziecko powinno samo zdecydować jaki sport go interesuje. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby – szczególnie w pierwszych latach życia – rodzice spędzali ze swoimi pociechami czas w sposób aktywny. Przykładem może być pływanie. Tak naprawdę na basen zabrać możemy już 3 miesięczne dziecko. W tym wypadku będziemy mówili bardziej o zabawie, niż nauce. Pływanie rozwija między innymi zmysł dotyku, poprawia koordynację, a także może hartować organizm dziecka.

Aktywność fizyczna, to nie tylko konkretne dyscypliny sportowe, takie jak piłka nożna, siatkówka, czy karate. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na przykład wybrać się od czasu do czasu ze swoim dzieckiem na wycieczkę rowerową. Taka forma aktywności oczywiście również ma wpływ na rozwój. Jazda na rowerze między innymi wzmacnia mięśnie i poprawia kondycję. Przy okazji przynieść może wiele radości nie tylko dziecku.