Jak uczyć dzieci

Dodano: 11:17 23 sierpnia 2008
Aktualizowano: 13:10 2 lipca 2012
Źródło:

Jak uczyć dzieci, czyli jak pomagać dziecku w efektywnym zdobywaniu wiedzy i pomóc dziecku w nauce.

Powyżej zdjęcie edukacyjnej zabawki dla dzieci tzw. „Miś uczniaczek”

W dzisiejszym świecie ludzie uczą się od najmłodszych lat do starości, tylko , ze nie wszyscy uczą się efektywnie to znaczy, że nie wszyscy w umiejętny sposób wykorzystują swój potencjał, a dokładniej mówiąc możliwości swojego mózgu. Małe dzieci, młodzież, dorośli mają trudności z nauką, z przyswajaniem wiedzy oraz jej odtwarzaniem. W związku z tym, że człowiek we współczesnej cywilizacji musi przyswajać ogromną ilość wiedzy, nauka stanęła przed zadaniem nauczyć ludzi „uczyć się”. Szczególnie to w jaki sposób się uczyć przyda się naszym dzieciom. Do tego nowoczesnego uczenia się potrzebne są pewne informacje i umiejętności, które im to ułatwią. Warto ta wiedzę posiąść żeby móc w sposób prosty, łatwy i skuteczny uczyć się i wiedzę ta wykorzystywać . Ten artykuł poświęcony jest właśnie temu zagadnieniu. Dzięki niemu można się dowiedzieć jak lepiej wykorzystać potencjał naszego mózgu , jak ćwiczyć obydwie półkole mózgowe żeby były sprawne , jakie ćwiczenia są do tego celu najskuteczniejsze, jak często je wykonywać itd. Dowiemy się również jakie warunki są potrzebne, żeby nasz mózg działał sprawnie a my żebyśmy odnieśli sukces.

Wiedza o funkcjonowaniu mózgu, czyli czym zawiadują nasze półkule mózgowe

Nie wszyscy wiedzą , że nasz mózg zawiaduje wszystkimi procesami w naszym organizmie . Jest odpowiedzialny nie tylko za nasz sposób myślenia, przyswajanie wiedzy, mowę, zachowanie, ale także wpływa na to jak się czujemy, w jaki sposób określamy swoje samopoczucie, czyli jak sie czujemy. O funkcjonowaniu naszego mózgu powinniśmy wiedzieć jak najwięcej właśnie po to , żeby go w umiejętny sposób wykorzystywać. Powinniśmy wiedzieć , że prawa półkula mózgowa jest odpowiedzialna za nasze uczucia , za nasze zdolności artystyczne, śpiewnie, taniec, malowanie, a także za naszą wrażliwość. Prawa półkula mózgowa nazywana jest również półkulą artystyczną. Lewa półkula natomiast jest odpowiedzialna za nasze logiczne myślenie na przykład za umiejętności matematyczne, kojarzenie faktów, zapamiętywanie imion, nazwisk, numerów telefonów itp. Musimy sobie także zdawać sprawę z tego, że sprawność naszych obydwu półkul mózgowych możemy sobie po prostu wyćwiczyć. Pamiętając o tym, że ćwiczenie czyni mistrza ćwiczenie zaczynamy najlepiej od dziecka.

W jaki sposób ćwiczyć półkule mózgowe, czyli ćwiczenia usprawniające

Jest szereg ćwiczeń usprawniających nasze półkule mózgowe. Podam tutaj tylko niektóre z nich, które na pewno przydadzą się naszym dzieciom. Należy pamiętać , że trzeba je wykonywać bardzo często, żeby przynosiły wymierne efekty. Oczywiści należy też pamiętać, żeby ćwiczenia te starannie wykonywać. Takim ćwiczeniem są na przykład leniwe ósemki czyli inaczej znak nieskończoności rysowany najpierw bardzo powoli, najpierw kilka razy ręką dominującą, potem ręką podporządkowaną, (to znaczy że zaczynamy od ręki którą piszemy). Innym ćwiczeniem jest np. rysowanie oburącz na dowolnej płaszczyźnie, może to być tablica, podłoga, piasek na plaży itp.Wyznaczamy pionową oś symetrii na wprost naszego nosa, wzrok koncentrujemy na środkowej linii i obiema rękami rysujemy jednocześnie systematycznie rysunki po obydwu stronach oczu. Nie jest istotne co powstaje na rysunku, wszystko co spełnia warunki symetryczności jest dobre. Ćwiczenie wykonujemy przez kilka minut. Nie zapominamy o tym żeby ćwiczenia te wykonywać poprawnie i staranie, tylko wtedy przyniosą spodziewane efekty.

Techniki pamięciowe, czyli jak to jest z tą nasza pamięcią?

Dla skutecznej i efektywnej nauki potrzebna nam jest doskonała pamięć a czy ma taka mamy i jak ją wykorzystujemy. Czy ćwiczymy nasza pamięć? i w jaki sposób to robić?
Mamy różne techniki ćwiczące naszą pamięć . do takich technik należy między innymi „technika przekształcania” Polega ona na przekształcaniu usłyszanych słów w taki sposób, żeby je zobaczyć oczyma swojej wyobraźni zapamiętywanie polega na tym, żeby zapamiętać wyrazy nawet te, które nie są z sobą logicznie powiązane.

Inną techniką poprawiającą naszą pamięć jest historyjka. Mamy zapamiętać określone wyrazy w ustalonej kolejności i właśnie do tego celu posłuży nam historyjka. Opowiadamy historyjkę tak, żebyśmy mogli sobie wyobrazić te wyrazy, dotknąć je, powiększyć i wprawić je w ruch. Bardzo ważną sprawą jest tutaj sprawne działanie naszej wyobraźni, bo żeby coś zobaczyć oczyma wyobraźni to musimy umieć to robić. Tak więc ważną sprawą jest kształcenie wyobraźni wzrokowej, słuchowej oraz kinestetycznej, czyli wyobrażenie sobie tego jak moglibyśmy się poczuć w danej sytuacji.

Czego może się nauczyć nasze dziecko na kursie efektywnego uczenia się, czyli w jaki sposób efektywnie przyswajać sobie wiedzę

Wiadomości zawarte w tym artykule na pewno pobudzą niektórych do myślenia nad tym, czy zdobywanie dodatkowej wiedzy na temat efektywnego uczenia się jest warte zapisania naszych dzieci na kurs efektywnego uczenia się. Taką decyzję już każdy rodzic musi podjąć sam, jeżeli uzna, ze taka wiedza będzie bardzo potrzebna w nauce tak w ogóle lub w określonym celu np. nauki języków obcych .Na pewno trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że taki kurs nie jest darmowy. Za uczestnictwo w takim kursie średnio zapłacimy 800 zł. Kurs taki trwa przez 8 miesięcy. Średnio przeznaczając dwie godziny tygodniowo na przyswojenie sobie wiedzy wyniesionej z kursu oraz na ćwiczenia powinniśmy osiągnąć oczekiwane rezultaty Na pewno nasze dzieci zyskają na takim kursie, bo również będą przyswajać umiejętności z zakresu szybkiego czytania. Jest to niezwykle cenna umiejętność, gdyż dzięki niej można przyswoić sobie więcej wiedzy w krótkim przedziale czasowym.

Podziel się ze znajomymi