Jak wybrać odpowiednią zabawkę dla dziecka?

Look what is this
Dodano: 13:39 16 września 2013
Aktualizowano: 13:40 16 września 2013
Źródło:

To pytanie, przed którym stają wszyscy rodzice. O ile pierwsze zabawki dziecka, czyli wszelkiego rodzaju grzechotki nie są aż tak problematyczne, o tyle później zaczynają się „schody”. Jaką zabawkę wybrać, aby była bezpieczna? Czy ma tylko bawić, czy też uczyć?

Zaczniemy od tej pierwszej kwestii, jaka wydaje się być ona w przypadku dzieci najważniejsza. Przede wszystkim, bezpieczeństwo. Na to musimy zwrócić szczególną uwagę. Czy zabawka, którą chcemy kupić jest przeznaczona dla wieku naszego dziecka? Czy istnieje ryzyko, że ma ona na tyle małe elementy, że można je połknąć? Czy poszczególne części zabawki są w odpowiedni sposób przymocowane? To pytania, na które musimy sobie odpowiedzieć. Im mniejsze dziecko, tym większą uwagę powinniśmy zwrócić na wykonanie zabawki. Żadnych ostrych krawędzi, a także „niedoróbek”. Nie mogą wystawiać również żadne elementy, które świadczą o złym wykonaniu zabawki.

Ważne jest również ustalenie jakich zabawek potrzebuje nasza pociecha w konkretnym wieku. Im jest starsze, tym bardziej powinniśmy postawić na edukacyjność zabawek. Jeśli dziecko jest w wieku 6-7 lat dobrze jest sprawdzić jego umiejętności. Możemy wtedy na przykład postawić na przybory do malowania. W ten sposób sprawdzimy, czy przypadkiem nasza pociecha nie przejawia talentów artystycznych. Przy okazji to zawsze dobra zabawa dla dziecka. Pamiętajmy jednak o tym, że ściany w naszym domu mogą nabrać nowych barw i pojawiają się na nich fantazyjne wzory.

W zasadzie cały czas powinna się przewijać wspomniana „edukacyjność” zabawek. Kiedy skończy się etap grzechotek, to warto postawić na poznawanie przez dziecko otaczającego go świata. Właśnie przez wybór zabawek pomagamy mu w tym. Mogą to być produkty, dzięki którym nasza pociecha poznaje dźwięki, litery czy kolory. Wybór tak naprawdę zależy od nas. Najlepiej aby zabawki wspomagały poznawanie świata w sposób kompleksowy. Pamiętajcie też o rozróżnieniu, zwłaszcza w wieku 5 lat i więcej, płci w kwestii doboru. Choć w tej kwestii stanowiska bywają różne.

Podziel się ze znajomymi