Jak sobie poradzić z katarem u niemowlaka?

Woman caring about baby
Dodano: 14:39 22 stycznia 2014
Aktualizowano: 14:39 22 stycznia 2014
Źródło:

Kiedy u dziecka pojawiają się objawy świadczące o dolegliwości zdrowotnej, zawsze jest to czas stresujący zarówno dla niego, jak i rodziców. Problemem dla tych ostatnich, może być też sposób radzenia sobie z taką sytuacją. Symptomy, które w przypadku dorosłych leczy się prosto, u dzieci mogą wymagać nieco bardziej skomplikowanych metod.

Jednym z częściej występujących problemów u niemowlęcia jest katar. Bardzo często występuje on sam bez dodatkowych symptomów. Wokół tego objawu narosło wiele mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że katar wiąże się z wysoką gorączką. Owszem, objawy te mogą występować razem, ale nie jest to regułą.

Bardzo często katar u niemowlaka wiąże się z kolei ze złym samopoczuciem. Pierwszym symptomem tego, że „zbliża się” problem jest ogólne rozdrażnienie, które pojawia się u dziecka. Występuje ból głowy, a niemowlak może mieć problem z jedzeniem. Widocznym symptomem jest wydzielina z nosa (bardzo często jest ona gęsta). W jaki sposób radzić sobie z katarem?

Jednym z ważniejszym kroków, które rodzice powinni przedsięwziąć jest odpowiednie nawilżenie pokoju dziecka. Pamiętajcie też o tym, że temperatura nie powinna przekraczać 21 stopni. Najlepiej utrzymywać ją właśnie na takim poziomie. Do nawilżania najlepiej wykorzystać nawilżać. Jeśli go w domu nie posiadacie, to możecie wykorzystać mokry ręcznik. Jeśli katar zdarzy się w zimie, to uważajcie z grzaniem w pokoju dziecka. Zresztą w takim wypadku, ręcznik dobrze jest powiesić właśnie na kaloryferze. Nie zapominajcie również o wietrzeniu pokoju (oczywiście niemowlak w tym czasie nie powinien w nim przebywać).

Dziecku w czasie kataru, trzeba podawać dużo płynów. Dlatego tak istotne jest częste karmienie je piersią w tym czasie. Można również podawać wodę. Pamiętajcie jednak, aby skonsultować wszelkie kroki z lekarzem. Dotyczy to zresztą wszelkich domowych sposobów, takich jak chociażby inhalacje. Te można przeprowadzać między innymi przy użyciu soli i ziół (rumianek, tymianek).

Podziel się ze znajomymi