Jak leczyć ospę wietrzną?

Baby suffering with chicken pox
Dodano: 07:43 4 września 2013
Aktualizowano: 07:43 4 września 2013
Źródło:

 

 

 

To choroba bardzo charakterystyczna dla wieku dziecięcego. Może się zdarzyć, że pojawi się u osób dorosłych. Ponieważ jest ona związana z zakażeniem wirusowym, dlatego leczenie jest przede wszystkim objawowe.

Początkowe symptomy ospy wietrznej nie są charakterystyczne. Zazwyczaj choroba rozpoczyna się od złego samopoczucia i bólu głowy. Może również pojawić się wysoka gorączka. Są to tak naprawdę objawy, które mogą oznaczać wiele chorób. Kolejne jednak symptomy wskazują już konkretnie na ospę. Pojawiają się zmiany skórne,a także świąd.

Skupimy się na leczeniu farmakologicznym. Zacznijmy od tego, że u dzieci chorych na ospę trzeba stosować leki na gorączkę. To jeden z objawów, a jak wskazałem we wstępie, to właśnie zwalczaniem poszczególnych symptomów ospy powinniśmy się zająć. Im niższa temperatura (a dokładniej rzecz biorąc bliższa 36,6), tym lepiej dla dziecka. Przede wszystkim będzie się stosunkowo dobrze czuło. To też pomoże rodzicom leczyć pozostałe objawy.

Kolejna sprawa to zmiany skórne i świąd, tak charakterystyczne dla ospy wietrznej. Skupimy się na maściach. Możecie je kupić w aptece. Przed wyborem konkretnego produktu, dobrze jest podpytać lekarza, lub farmaceutę, który ma maść będzie skuteczna. Generalnie rzecz biorąc, preparaty te przede wszystkim wysuszają zmiany skórne występujące przy ospie. Oprócz tego większość z nich ma także działanie przeciwświądowe. Dobry produkt zapobiega też rozdrapywaniu ranek, które powstały na skórze. Kto miał do czynienia z ospą wie, jak trudno powstrzymać dziecko od tej czynności.

Ospę wietrzną można również leczyć w sposób niefarmakologiczny. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że nie zawsze są to potwierdzone naukowo sposoby. Stosuje się na przykład kąpiele z dodatkiem roztworu nadmanganianu potasu (kupicie go bez problemu). Ma ona działanie utleniające. To powoduje wysuszenie zmian skórnych. Ma więc taka kąpiel identyczne działanie jak wspominane wcześniej maści.

Podziel się ze znajomymi