Jak leczyć depresje u dzieci?

chłopczyk


Administrator

Dodano: 13:01 18 czerwca 2013
Aktualizowano: 13:01 18 czerwca 2013
Źródło:

To choroba, która kojarzy się nam przede wszystkim z wiekiem dorosłym i osobą, która nie podołała codziennej gonitwie, chociażby w pracy. Depresja jednak może również dotykać dzieci. Wygląda ona jednak nieco inaczej, niż w przypadku osób dorosłych.

Te różnice widać przede wszystkim w objawach związanych z depresją. Choroba ta kojarzy się nam przede wszystkim z ogromną liczbą symptomów, ale przede wszystkim: smutkiem, czy ogólnie – z przygnębieniem. W przypadku dzieci, najczęściej depresja objawia się lękami. Pojawiają się również problemy w szkole, czy niechęć do zabawy i kontaktów z rówieśnikami. Występują też objawy somatyczne. Mówimy tutaj przede wszystkim o bólach głowy, lub brzucha, czy dusznościach. Jeśli nasze dziecko skarży się na tego typu problemy, to oczywiście nie oznacza od razu depresji (mogą być one efektem innej choroby), ale warto zacząć dokładnie obserwować jak się zachowuje. Utrata wagi, apatia, trudności w koncentracji, a także niska samoocena – to objawy, które występują w przypadku depresji, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Jednak u tych ostatnich, najbardziej charakterystyczne są wspominane symptomy somatyczne.

Jak leczyć depresje u dzieci? Przede wszystkim w przypadku tak małych pacjentów nie zaleca się stosowania leków farmakologicznych. Są to zazwyczaj preparaty obdarzone sporą grupą skutków ubocznych, mogą również uzależniać. W przypadku dzieci, ryzyko wystąpienia tych problemów jest zdecydowanie większe niż u dorosłych. Właśnie z tego powodu, ogromną rolę w leczeniu depresji odgrywa psycholog oraz podejście rodziców. W przypadku dziecka z depresją należy się wykazać sporą dozą empatii. Nie należy podnosić głosu, jak i denerwować się kiedy pojawiają się poszczególne objawy. U dorosłych te symptomy są bardzo ciężkie do wyleczenia, a u dzieci problem jeszcze narasta. W żadnym wypadku nie należy bagatelizować objawów depresji. Choroba ta pozostawiona „sama sobie” może doprowadzić do poważniejszych zaburzeń związanych z psychiką i mieć wpływ na późniejsze, dorosłe życie naszej pociechy.

Podziel się ze znajomymi