Infekcje jamy ustnej u dzieci


Administrator

Dodano: 08:48 21 marca 2011
Aktualizowano: 08:49 5 maja 2011
Źródło: Autor: Sylwia Oczoś-Zajdel

Owrzodzenia jamy ustnej, mogą powstawać na tle różnych zakażeń a także w wyniku alergii na niektóre pokarmy (do których należą przede wszystkim orzechy, pomidory i przetwory pszenicy) i rozmaite substancje mające kontakt z błoną śluzową górnych dróg oddechowych bądź uczulenia na tzw. wziewy czyli substancje, które dostają się do organizmu przez nos i jamę ustną.

Sprzyjającą okolicznością wystąpienia owrzodzeń (małych pękających ranek) jest uszkodzenie nabłonka wyścielającego język, podniebienie, wargi lub dziąsła. Mogą być spowodowane zadrapaniem paznokciem, nieprawidłowym sposobem używania szczoteczki do zębów. Afty towarzyszą często też infekcjom gardła bakterią paciorkowca.

Może być również symptomem anemii.

Opryszczce natomiast jako zakażeniu wirusowemu, sprzyjają osłabienie organizmu i zimne powietrze. Jeśli przyczyną owrzodzeń jest właśnie wirus opryszczki, towarzyszą mu też inne objawy: wysoka temperatura, powiększone węzły chłonne szyi i złe samopoczucie. Należy się z tym koniecznie udać się do lekarza rodzinnego.

Owrzodzenia bakteryjne natomiast często pojawiają się równolegle ze złym stanem skóry rąk, nóg np. wysypką.
Afty są bardzo bolesne, co dziecko odczuwa zwłaszcza pod dotykiem języka lub podczas jedzenia czy picia. Mają postać okrągłych lub owalnych plamek = o barwie jasnożółtej lub zielonej, pojawiających się pojedynczo lub grupowo na miękkiej różowej tkance jaką jest błona śluzowa jamy ustnej.

Jeśli afty występują sporadycznie, możemy je zaleczyć sami podając środki dostępne w aptece. Preparaty te maja najczęściej formę płynu, żelu lub maści. Większe ranki możemy smarować lub przepłukiwać mieszankami sterydowymi, jednak tylko po zaleceniu przez lekarza, gdyż wydaję się je na receptę. Przyczyną tego schorzenia może być brak higieny np. w trakcie posiłków lub niewłaściwy nawyk ssania palca przez malucha lub obgryzanie paznokci.

W razie gdy przyczyną jest alergia, lekarz pierwszego kontaktu skieruje dziecko do alergologa na wykonanie testów alergicznych, gdzie uzyskamy porady jakich produktów nasz podopieczny powinien unikać.

Częste infekcje jamy ustnej są poważnym sygnałem o możliwej anemii i niezwłocznie powinniśmy się udać z dzieckiem do lekarza na konsultację.

Podziel się ze znajomymi