Gorączka trzydniowa

trzydniówka1


Administrator

Dodano: 13:44 24 czerwca 2013
Aktualizowano: 13:44 24 czerwca 2013
Źródło:

To choroba, która jest dość powszechna wśród małych dzieci. Jako, że dotyka głównie te, które mają do dwóch lat, to wiąże się to z dużym strachem rodziców. Często jest to pierwsza tak naprawdę chorobą, którą dziecko przechodzi w rodzinnym domu.

Po raz pierwszy, choroba ta opisana została na początku XX wieku. Co ciekawe, jej przyczynę znaleziono jednak dopiero w 1988 roku. Chorobę tę możecie spotkać pod kilkoma nazwami. Pierwsza z nich to wspomniana gorączka trzydniowa. Kolejne to: choroba szósta, trzydniówka i w końcu łacińska nazwa – exanthema subitum. Wspomniałem, że najczęściej chorują na nią dzieci w wieku dwóch lat, ale aby uściślić trzeba podać miesięczną rozpiętość. Na gorączkę trzydniową mogą zachorować dzieci między 6 a 24 miesiącem. Jest to choroba wysoce zakaźna.

Przyczyną gorączki trzydniowej jest zaatakowanie organizmu dziecka przez dwa wirusy: HHV-6 i HHV-7. Kiedy dostaną się „do środka” następuje okres wylęgania, który trwa od tygodnia do 17 dni. Pierwszym objawem opisywanej choroby jest wysoka gorączka. Symptom, który wywołuje u większości rodziców przerażenie, tym bardziej, że pojawia się dość nagle. Co ciekawe, gorączka może być tak naprawdę jedynym objawem tej choroby. Najczęściej trwa ona od 3 do 4 dni (stąd oczywiście jej nazwa). Jeśli chodzi o inne objawy, to czasem po ustąpieniu gorączki mogą pojawić się grudki, głównie w gardle. Dziecko chore na trzydniówkę może mieć również powiększone węzły chłonne. Ostatnie objawy, o których trzeba wspomnieć to kaszel i biegunka.

Według badań gorączka trzydniowa to jedna z najczęściej występujących chorób w wieku do dwóch lat. Leczenie rozpoczynamy oczywiście od diagnozy. Lekarz przede wszystkim musi ustalić źródło gorączki. Jeśli powodem będzie któryś z wymienionych wyżej wirusów, to w zasadzie choroba nie wymaga leczenia. Gorączka trzydniowa ustępuje sama. Najczęściej po paru dniach. Stosuje się jedynie leki objawowe, a więc na przykład przeciwgorączkowe. Chorobie tej nie da się również w żaden sposób zapobiegać.

Podziel się ze znajomymi