Dzieci a ból

giD52DN65G5CgrNQ2zY4Tv6zb8mBk2.jpg


Administrator

Dodano: 19:24 1 marca 2011
Aktualizowano: 11:41 13 maja 2011
Źródło: Autor: Sylwia Oczoś-Zajdel


Niezależnie od wieku dziecka, ból jest symptomem dla nas rodziców przerażającym i świadczącym o jakimś zapewne poważnym problemie dotyczącym zdrowia naszej pociechy.

Jest wiele możliwych przyczyn bólu, do najczęstszych należą związane z:
- infekcją np. ból zęba wywołany zgorzelą,
- z urazem np. stłuczenie lub zwichnięcie kończyny
- z stanem zapalnym np. pieluszkowe zapalenie skóry

Ból możemy ujmować w dwóch aspektach tj. ból fizyczny i ból psychiczny.

Tego drugiego nie można lekceważyć. Jeśli on jest wywołany bólem fizycznym, wpływ na jego siłę odczuwania mają okoliczności towarzyszące pojawieniu się dolegliwości.

Po pierwsze, jeśli problem zdrowotny pojawi się przed zaplanowanym wcześniej przyjemnym wydarzeniem typu: zabawa w parku, wycieczka, dyskoteka, tym mocniej będzie on mu doskwierać.

Tak samo wpływ ma sytuacja w sferze psychiki naszego dziecka na poddanie się przykremu zabiegowi np. nastawienia złamanej kości lub leczenia kanałowego zęba, zastrzykowi – towarzyszące temu lęk, obawa, zdenerwowanie będzie dodatkowo nasilać ból i dyskomfort.

Niezaprzeczalnym więc jest fakt, że zaufanie w skuteczność leku i poczynań lekarza czy pielęgniarki ma wpływ na szybkie zniesienie bólu oraz szybki powrót do zdrowia.

Ból może też mieć czysto psychiczne źródło. Każdy z nas zapewne cierpiał na nagły i silny ból głowy po ciężkim, nerwowym dniu.

U dzieci najczęściej taki ból pojawia się w okolicy brzucha i spotykamy się ze skargą pociechy w momentach dla niego kryzysowych np. przed klasówką lub wywiadówką.

Ważne jest jednak nie tylko zminimalizowanie stresu latorośli ale też w miarę szybka konsultacja ze specjalistą wykluczająca psychiczne podłoże bólu. Jego przyczyną bowiem może być np. utrzymująca się infekcja dróg moczowych lub zapalenie wyrostka. W takim przypadku niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Kiedy do lekarza?
Generalnie wizyta u lekarza jest niezbędna w przypadku jakiegokolwiek wyraźnego bólu zgłaszanego przez naszego podopiecznego.

Ustalenie przyczyny przez prowadzącego lekarza, będzie zależało od pytań, na które musi uzyskać odpowiedź. Im starsze dziecko, tym łatwiej będzie ustalić źródło dolegliwości. W przypadku małych dzieci lekarz skieruje te pytania do nas rodziców, gdyż najlepiej je znamy i w wyniku stałej opieki jesteśmy w stanie najwięcej zaobserwować zmian w zachowaniu naszego maleństwa.

Padną przede wszystkim pytania typu:
- w którym miejscu pojawia się ból?
- jakiego jest rodzaju? (ćmiący, ostry, tępy, przewlekły, kłujący itp.)
- czy się rozprzestrzenia?
- czy coś go potęguje (np. ruch, oddychanie, kaszel, jedzenie)
- czy coś go jest w stanie złagodzić?
- czy są inne towarzyszące objawy (kaszel, ból gardła, gorączka, wymioty)
- jak zachowuje się dziecko, czy ból ma wpływ na jego aktywność i zadowolenie?

Rozmowa z lekarzem jest też ważna dla naszego samopoczucia i spokoju, gdyż pozwoli na rozwianie naszych niepotrzebnych obaw i wątpliwości. Pozwólmy sobie na zadawanie pytań od siebie i weryfikowanie naszych przypuszczeń ze specjalistą.
Jest to istotne w dalszym przebiegu leczenia. Jeśli będziemy mieć pewność co do rzetelności postawionej diagnozy, łatwiej będziemy w stanie zaufać lekarzowi. Łatwiejsza też będzie współpraca z nim podczas prowadzenia szczegółowej karty historii choroby co z kolei przyspieszy powrót do zdrowia naszego dziecka.

W przypadku gdy nie mamy możliwości natychmiastowej kontaktu z lekarzem – ustalmy źródło bólu i zaaplikujmy dziecku masaż, ciepły okład bądź lek przeciwbólowy z grupy: ibuprofenów lub zawierających paracetamol.

Przede wszystkim zalecam spokój, który wpłynie nie tylko na poprawę samopoczucia potomstwa ale pozwoli nam na skuteczną i szybką reakcję.

Podziel się ze znajomymi