Drobne urazy

u42xCsQ7pw3WxnYKFbhlW2317uYF93.jpg


Administrator

Dodano: 13:07 25 listopada 2009
Aktualizowano: 14:38 17 sierpnia 2011
Źródło: www.poradnikzdrowie.pl

Prawie każde dziecko miewa podrapane ręce, guzy na czole czy stłuczone kolana, nikogo to nie dziwi. Jednak należy pamiętać, że każde z otarć należy odkazić i zakleić plastrem z opatrunkiem. Jak sobie radzić z powszechnymi i drobnymi urazami?

Siniaki i guzy pojawiają się na skutek upadku kiedy to drobne naczynia krwionośne ulegają uszkodzeniu, co objawia się zaczerwienieniem skóry. Z czasem skóra w miejscu stłuczenia staje się sinoniebieska i zielonożółta. Co robić? Zrobić zimny okład zmniejszający obrzęk i krwawienie podskórne. Warto poradzić się lekarza przy bardziej rozległych stłuczeniach.
Po uderzeniu w głowę warto na stłuczone miejsce przykładać zimne okłady. Jeżeli z rany sączy się krew, krwotok należy zatamować, założyć opatrunek i udać się do lekarza. Jeżeli po uderzeniu w głowę dziecku cieknie krew z ust, nosa lub ucha należy wezwać pogotowie. Podobnie należy zrobić jeżeli źrenice są nierówne, dziecko ma problem z oddychaniem, mówieniem, traci przytomność czy wymiotuje.

W przypadku uszkodzeń skóry nawet najmniejszą rankę należy oczyścić, zdezynfekować i opatrzyć plastrem lub bandażem. Jeżeli po dwóch dniach ból w ranie nie minie należy udać się do lekarza, należy sprawdzić czy nie doszło do miejscowego zakażenia. Czasami konieczna jest interwencja chirurga.
Jeżeli dziecko ma nieodpowiednie buty czy skarpetki mogą pojawić się u niego pęcherze. Stopy należy wymoczyć w wodzie z dodatkiem soli kuchennej i dokładnie wysuszyć skórę. Jeżeli pęcherze są duże to można przebić je wysterylizowaną igłą, skórę należy docisnąć do stopy i zakleić plastrem z opatrunkiem.

Naciągnięcie więzadeł stawowych jest bolesne chociaż nie stanowi dużego zagrożenia. Przy skręconym stawie ból odczuwalny jest podczas poruszania kończyną i dotykania jej. Pojawia się obrzęk i siniak. Obrzęk zmniejszyć można systematycznie schładzając staw, pomoże bandaż elastyczny lub specjalna orteza, jednak opatrunek nie powinien być za ciasny. Należy ograniczyć ruchomość kończyny by mogła się swobodnie zagoić.

Drewno, które dostanie się pod skórę dłoni i stóp można usunąć samodzielnie pod warunkiem, że kawałek nie jest duży. Niewielką zadrę można wyjąć wysterylizowanymi szczypcami, wydłubywanie zadry igłą jest dopuszczalne tylko wtedy kiedy kawałek drewna tkwi pod skórą. Miejsce należy przemyć wodą utlenioną i zakleić plastrem z opatrunkiem.

Jeżeli rany nie zaczynają się goić w ciągu 48 godzin należy niezwłocznie udać się do lekarza. Istnieje ryzyko, że dziecko ma tężec. Zarazki przeniesione do krwi mogą spowodować porażenie mięśni. Konieczna jest wtedy szczepionka przeciwko tężcowi.

Podziel się ze znajomymi