Dieta dla otyłego 10 latka

Morbidly Obese Fat Child on Scale
Dodano: 07:57 20 marca 2014
Aktualizowano: 11:20 28 marca 2014
Źródło:

Statystyki alarmują, że mamy coraz więcej otyłych dzieci w wieku od 10 do 12 lat. Problem ten dotyczy w zasadzie wszystkich krajów Europy w tym również Polski. Dane wskazują, że nawet 29% polskich dziesięciolatków cierpi na nadwagę. Otyłość może mieć poważne skutki, warto więc zadbać o zmiany w diecie dziecka.

Najwięcej (chociaż nie do końca cała) winy leży po stronie rodziców. To oni odpowiadają za jadłospis swoich pociech. Często z braku czasu i nadmiaru obowiązków po prostu wręczają im pieniądze, żeby sobie coś kupiły. Rodzice wierzą, że ich dziecko wyda je na coś pożywnego, a do tego zdrowego. Jest to jednak założenie bardzo optymistyczne i rzadko mające odzwierciedlenie w rzeczywistości. Rodzice muszą „wykroić” trochę czasu i sami zająć się przygotowaniem odpowiedniego jadłospisu.

Zacznijmy od tego, że w żadnym wypadku dziesięciolatka nawet z nadwagą nie powinniśmy głodzić, w myśl zasady „będziesz jadł mniej, to schudniesz”. Jeśli dziecko będzie chodziło głodne, to zacznie się podjadanie. Samo w sobie nie było to bardzo szkodliwe, gdyby nie to, że z duża dozą prawdopodobieństwa, będzie jeść słodkości i inne niezdrowe rzeczy. Poza tym pamiętajmy, że dziecko w szkole potrzebuje energii, a więc tym bardziej nie może być głodne. Ważne jest zarówno pierwsze śniadanie, jak i drugie. Musimy przygotować dziecko coś co będzie mogło zjeść w szkole, jeszcze przed obiadem.

Rodziców obowiązują w tworzeniu dziecięcego jadłospisu w zasadzie te same zasady, co przy diecie dla osób dorosłych. To co będzie jadło dziecko musi być przede wszystkim zdrowe. Warto też pamiętać o tym, aby sam proces odchudzania nie był dla Waszej pociechy sytuacją stresową. Bo do problemów z otyłością dojdą kwestie związane z psychiką.

Przy okazji dobrze byłoby spojrzeć na swój jadłospis. Być może warto zmienić i swoje codzienne menu. Zdecydowanie łatwiej będzie dziecku przystać na nowy sposób odżywiania, jeśli będzie widział zmiany także u rodziców.