Co zrobić, aby nasze dziecko przytyło

HnXnEnf56095r87g90XMy8Mf0nfj0M.jpg


Administrator

Dodano: 08:51 15 marca 2012
Aktualizowano: 12:13 4 kwietnia 2014
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Aby zlikwidować niedowagę trzeba podejść do jadłospisu w racjonalny sposób. Wiadomo, że najprościej przytyć tucząc dziecko tłustym ale niezdrowym jedzeniem, tylko że wtedy organizm może się zbuntować. Poza tym, chyba nikt nie chce krzywdzić – nawet w taki sposób – swojej pociechy. Ale na szczęście może ono nabrać wagi, jednocześnie jedząc zdrowo. Przede wszystkim jadłospis dziecka powinien zostać wzbogacony o proteiny oraz zdrowe kwasy tłuszczowe. I to w zasadzie wystarczy, zakładając oczywiście, że nasz mały niejadek nie jest chory i jego niedowaga nie wynika z jakiegoś poważnego schorzenia.

Co więc należy włączyć do diety naszego dziecka? Przede wszystkim chude mięso i produkty sojowe. Dieta na przytycie zezwala na przekąski między posiłkami, a z drugiej strony zabrania picia dużych ilości napojów i wody mineralnej. Wynika to z tego, że powodują one uczucie sytości, a przez to dziecko nie będzie chciało jeść tego co zaplanowaliśmy. Właśnie – plan. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie konkretnej liczby kalorii dziennie i sprawdzanie ich regularnie. Istotnym w takiej diecie jest też mleko tłuste, a także przetwory mleczne. Po pierwsze, są one niezbędne dla rozwoju naszego dziecka, a po drugie są w nich tłuszcze.

Pamiętajcie też o tym, żeby nie napychać go ponad miarę. To nic nie da – przynajmniej w pozytywnym sensie – a może spowodować, że nasze dziecko jeszcze mniej będzie jeść, możemy również doprowadzić do tego, że zacznie nas okłamywać lub też ukrywać jedzenie. Jak wspomniałem na początku, najpierw powinniśmy w ogóle ustalić dlaczego niedowaga w ogóle się pojawiła. Wizyta u lekarza rozwieje wszelkie wątpliwości, bo będzie mógł on wykluczyć czy to nie jest spowodowane przez chorobę, taką jak na przykład anemia.

Podziel się ze znajomymi