Co warto wiedzieć o anginie

angina1
Dodano: 14:56 5 lutego 2014
Aktualizowano: 10:24 9 lutego 2014
Źródło:

Okres jesienno – zimowy, to czas kiedy choroba ta atakuje zdecydowanie najczęściej. Zazwyczaj zaczyna się dość nagle, od bardzo silnie odczuwanego bólu gardła, a także od wysokiej gorączki. To jednak tylko pierwsze objawy. Angina ma szereg symptomów, które skutecznie „utrudniają” życie choremu.

Choroba ta wywoływana jest przez bakterie. Głównymi winowajcami są zazwyczaj gronkowce. Pierwsze objawy mogą pojawić się od dwóch do pięciu dni, od momentu zarażenia. Wspominana we wstępie wysoka gorączką w przypadku anginy, może sięgać nawet 40 stopni. Towarzyszyć mogą jej dreszcze, a także bóle mięśni. Ten problem zdrowotny jest zakaźny. Angina szerzy się drogą kropelkową. To czy dziecko, lub dorosły, zarazi się tą chorobą, jest zależne między innymi od stanu jego układu odpornościowego. Anginę przynajmniej raz w życiu przechodzi niemal każdy z nas. Najczęściej „dopada” nas między 4, a 7 rokiem życia.

Do objawów, które mogą wystąpić w przypadku anginy zalicza się również wymioty. Te występują jednak najczęściej u dzieci. W przypadku anginy pojawiają się też zmiany na migdałkach (opisywana choroba jest określana też mianem zapalenia tychże). Mowa tutaj o zaczerwienieniu, ale także puchnięciu. Po około 48 godzinach pojawiają się na migdałkach ropno – śluzowe zmiany. Ten charakterystyczny białawy nalot na nich jest zazwyczaj czynnikiem, który prowadzi do rozpoznania anginy.

W jaki sposób leczy się ten problem? Ponieważ jest to zakażenie bakteryjne, dlatego też zaleca się stosowanie antybiotyku. Wykorzystuje się więc najczęściej penicylinę. Jeśli z jakiegoś powodu jest ona niemożliwa do zastosowania (chory jest na nią uczulony), to stosuje się antybiotyki z grupy makrolidowych. Osoba u której wystąpi angina powinna leżeć w łóżku. Dotyczy to przede wszystkim czasu w którym zmagamy się z wysoką gorączką. Można oczywiście podawać leki, których zadaniem jest jej „zbijanie”. Uważać tylko należy przy wyborze takiego preparatu, zwłaszcza w przypadku gdy na anginę chore jest dziecko. Przy chorobie tej można również zastosować roślinne płukanki (np. z szałwii) na gardło.