Co oznacza wysypka u dziecka? cz. 1

Dodano: 14:44 23 czerwca 2014
Aktualizowano: 11:43 24 czerwca 2014
Źródło:

Na skórze malucha mogą pojawić się różne zmiany skórne w postaci plamek, a także krostek. Część z nich jest w zasadzie niegroźna. Przyczyn wystąpienia wysypki może być jednak wiele i niektóre z nich mogą wymagać interwencji lekarskiej. Co może być powodem takich zmian skórnych u dziecka?

Jedną z przyczyn jest pokrzywka alergiczna. Tego typu wysypka charakteryzuje się tym, że jest swędząca, a do tego zmiany skórne mogą mieć różne rozmiary. Pokrzywka alergiczna może zniknąć po paru godzinach. Rozwiązaniem w sytuacji, kiedy pojawia się ona często jest przede wszystkim wyeliminowanie z najbliższego otoczenia dziecka czynników powodujących taką reakcję alergiczną. Pomocny może być też preparat, którego zadaniem jest łagodzenie objawu pokrzywki, jaką jest swędząca wysypka.

Warto z uwagą przyglądać się zmianom skórnym, bo to wiele może nam „powiedzieć” o przyczynie ich wystąpienia. Jeśli wysypka jest bladoróżowa, a do tego jest ona dość luźno rozmieszczona na ciele dziecka, to możemy mieć do czynienia z różyczką. Co charakterystyczne, najpierw pojawia się ona za uszami, a potem rozprzestrzenia na tułów. Wysypce mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak wyższa temperatura ciała, a także powiększenie węzłów chłonnych. Jeśli symptomy nie znikają po paru dniach, to konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Jeśli wysypka pojawia się w okolicy pupy dziecka i ma postać zmian rumieniowych, a skóra staje się wyraźnie zaczerwieniona, to możemy mieć do czynienia z pieluszkowym zapaleniem skóry. Cięższa forma tego problemu charakteryzuje się dużą liczbą krostek, które przekształcają się w nadżerkę. W przypadku tej dolegliwości, dodatkowymi objawami są pieczenie, ból i podniesiona temperatura ciała.

Wysypka u dziecka może być też związana ze szkarlatyną. W tej ostrej chorobie zakaźnej występują drobne, czerwone krostki. Zlewają się one w większe grupy, przypominające placki. Wysypka pojawia się praktycznie na całym ciele. Dodatkowymi objawami są w tym wypadku gorączka i ból brzucha. Gardło przy szkarlatynie jest mocno zaczerwienione.