Co oznacza wysypka u dzieci? cz. 2

Dodano: 13:20 11 lipca 2014
Aktualizowano: 13:40 11 lipca 2014
Źródło:

W pierwszej części tekstu opisane zostały sytuacje w których przyczyną wystąpienia zmian skórnych u dzieci była między innymi szkarlatyna i pieluszkowe zapalenie skóry. Wysypka może być jednak związana z dużo większą liczbą problemów zdrowotnych.

Wirusową chorobą zakaźną, która powoduje wystąpienie wysypki w postaci czerwonych, nieregularnie rozmieszczonych plamek jest odra. Ten problem zdrowotny dotyczy głównie dzieci między 6, a 12 miesiącem życia. Wysypka w przypadku odry atakuje najpierw w buzi na błonach śluzowych. Następnie w miarę rozwoju zajmuje pozostałą część ciała. Wysypka to oczywiście nie jedyny objaw, który występuję przy tej chorobie. Dodatkowe symptomy to między innymi kaszel, katar, a także zapalenie spojówek. Jeśli u dziecka pojawia się gorączka, to konieczna jest wizyta u lekarza.

Wysypka towarzyszy też ospie wietrznej. To zakaźna choroba wirusowa, którą najczęściej przechodzi się w dzieciństwie. W tym wypadku najpierw pojawiają się plamki, które następnie przekształcają się w grudki i pęcherzyki wypełnione płynem. Cechą charakterystyczną przy ospie wietrznej jest silny świąd. Może też wystąpić gorączka. W przypadku tej choroby bardzo istotne jest smarowanie zmian skórnych preparatami łagodzącymi swędzenie. Wysypka w ospie wietrznej najpierw pojawia się na głowie. Następnie przenosi się na całe ciało.

Wysypka u dziecka może pojawić się w przebiegu tak zwanej trzydniówki. Napierw występuje na tułowiu, a potem przenosi na ręce, nogi i szyję. Wysypka jest czerwona i przypomina plamy. Sama choroba rozpoczyna się gwałtowną gorączką. Nie ma żadnych wcześniejszych objawów. Wysypka pojawia się w momencie, kiedy gorączka zaczyna spadać. Leczenie trzydniówki polega przede wszystkim na obniżaniu gorączki i podawaniu płynów. Zmiany skórne w jej przypadku znikają same.

Wysypka może również pojawić się przy łojotokowym zapaleniu skóry, a także przy tzw. wypryskach kontaktowych. W tym ostatnim wypadku będzie ona występować w postaci grudek, a także swędzących pęcherzyków.